DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER 

 

Sultan Makina Ltd.Sti.?

+90-226 353 21 21

Çalışma Saatleri: 08.30-17.30

hava kilidi, rotary valve

Hava Kilidi

Kül ve aşındırıcı hammaddelerin sevki ,  seperasyonu için hava kilidi, eklüs, rotary valve uygulamaları...

hava kilidi,eklüs

EKLÜS

Yüksek alaşım çelik, hava kilidi eklüs uygulamaları...

AŞINDIRICI KATI AKIŞKANLARA UYGUN HAVA KİLİDLERİ ( KÜL HAVA KİLİDİ)

 Termik  santralleri, kazanlar, çimento fabrikaları gibi işletmelerde atık olarak çıkan külün ( fly ash )  sevki ve seperasyonu için kullanılan hava kilidi, eklüs, rotary valvenin eşdeğerlerinde göre farklı kimyasal kompozisyonda olması gerekir. Aksi taktirde kısa zamanda aşınmalara maruz kalınabilir.  Aynı durum özellikle madencilik sektöründe , kum, kül, mikronize kalsit, dolamit, çimento, kuvarz gibi içinde aşındırıcı hammaddeler içeren proseslerde kullanılan hava kilidleri için geçerlidir. Söz konusu farklılıklar prosesin kesintisiz ve doğru çalışmasını sağlayacaktır.

 

 Hava Kilidi - Hücre Tekeri ST37 Karbon çelik ve AISI-304 AISI-316 paslanmaz,Hardox,Ni-Hard olarak üretilmektedir. Hava Kilidi yataklama tipleri, sızdırmazlık elemanları salmastra,mekanik salmastra, keçe ve yine prosese göre farklılık gösterir. Hava Kilidi- Hücre Tekeri iç Rotorlar bıçaklı, Yuvarlatılmış tip, Ayarlanabilir kanatçık tipli, Sıyırıcılı, Polyamid, gibi seçeneklerden oluşabilir.. Aşınmaya dayanıklı hava kilidilerini , eş değerlerinden ayırt ederken aşağıdaki üç ana başlık altında inceleyebiliriz.

1-Sızdırmazlık elemanları (salmastra- keçe -vs)
2-Aşınmaya uygun gövde yapısı (kaplama yada özel alaşımlı çelik, Ni-Hard, Karbür tarzı kaplamalar)
3-Alaşımlı çelik Rotorlar (Ni-Hard, Hardox, Karbür tarzı kaplamalar)

 

 

Krom (Cr):
Krom paslanmaz çeliklerin temel alaşım elementidir. Krom, korozyon ve oksidasyon direnci sağlar. Sertleşebilme kabiliyetini artırır. Yüksek karbonlu çeliklerde aşınma direncini yükseltir. Krom karbon ile tane sınırlarında biriken Cr23C6 bileşiğini oluşturur. Oluşan bu bileşik paslanmaz çeliklerde tane sınırlarındaki krom miktarını paslanmazlık sınırı olan %12 nin altına çeker. Bu bileşik yüksek sıcaklıklarda karbon yayınımının hızlanması ile kolayca meydana gelir ve kaynaklı paslanmaz çeliklerde, kaynak dikişi yakınlarında kaynak bozulmalarına neden olur.

Nikel (Ni):
Nikelin darbe tokluğunu ve tavlı çeliklerde dayanımı artırır. Nikel östenitik paslanmaz çeliklerin kromdan sonra ikinci en önemli alaşım elementidir. Östenitik paslanmaz çeliklerde ki nikel miktarı %7-20 arasındadır. Nikel östenit kararlaştırıcı bir elementtir ve östenitik paslanmaz çeliklerin, adından da anlaşılacağı gibi oda sıcaklığında bile kafes yapısı KYM dir. KYM kafes yapısı östenitik paslanmaz çeliklere yüksek şekillendirilebilme özelliği kazandırır.

Molibden (Mo):
Tane büyümesini önler, sertleşebilme kabiliyetini artırır. Meneviş gevrekliğini giderir. Meneviş sıcaklığından yavaş soğumalarda bazı alaşımların tane sınırlarında karbür çökelmesi meydana gelir, bu da kırılganlığa neden olur. Molibden bu olumsuz etkiyi
ortadan kaldırır. Ayrıca molibden çeliklerin sürünme dayancına ve aşınma direncini yükseltir. Alaşımlı takım çeliklerinde önemli bir alaşım elementidir. Paslanmaz çeliklerde özellikle oyuklanma korozyonunu engellediği için korozyon direncini önemli ölçüde artırır.Bazı mikro alaşımlı çeliklerde nitrür veya karbonitrür oluşturan alaşım elementi olarak molibden kullanılır.

Özellikle madencilik sektöründe , kum, kül, mikronize kalsit, dolamit, çimento, quvarz gibi içinde aşındırıcı hammaddeler içeren proseslerde kullanılan hava kilidleri eşdeğerlerinden farklı bir yapıya sahip olmalıdır. Bu farklılıklar prosesin kesintisiz ve doğru çalışmasını sağlayacaktır.

Bu farklılıklar üç şekilde incelenebilir.
1-Sızdırmazlık elemanları (salmastra- keçe -vs)

2-Aşınmaya uygun gövde yapısı (kaplama yada özel alaşımlı çelik, Ni-Hard, Karbür tarzı kaplamalar) Yüksek molibdenli dökümler.

3-Alaşımlı çelik Rotorlar (Ni-Hard, Hardox, Karbür tarzı kaplamalar)

 

Aşağıdaki görselde, pnömatik sevk yapılan ve kül prosesinde kullanılan yanlış ürün seçimine ait görsel bize , ekipman seçiminin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

 

 

HAVA KİLİDİ - ROTARY VALVE - EKLÜS  HÜCRE TEKERİ ROTOR TİPLERİ

PDF KATALOG

eklüs - blow thru rotary valve

Ürün-Hammadeyi üstten alıp, pnömatik hatta düşüren nakil tipi ürünlerdir. Eklüs diye de adlandırılabilirler. Dizaynları, sızdırmazlık elemanları  pnömatik transfere göre imal edilmektedir..

Neden Biz?

Tüm hava kilidi  tasarım ve imalatlarımızdaki ana prensip endüstriyel tesisler için yüksek dayanıma sahip ürünler imal etmektir.

Aşınmaya
Dayanıklı Ürünler

hava kilidi eklüs

hava kiidi, rotary valve air lock body

Her ne kadar farklı özelliklerde hava kilidi – rotary valve nin ömrünü uzatsa da genel olarak ele alınabilecek özellikler bunlardır. Üretimini yapmış olduğumuz tüm çaplardaki hava kilidleri , istenilen opsiyonel özelliklerde imal edilebilir yapıya sahiptir.
Ayrıca tüm bunlara ek olarak sistem basınç altında çalışıyorsa, mevcut basınç tüm sistemi daha fazla yük altında bırakacak ve aşınma sürecini hızlandıracaktır. Hava ile karışık aşındırıcı hammadde özellikle sızdırmalık elemanlarından dışarı doğru hareket etmeye çalışır ve bu harekette zaman içinde önce sızdırmazlık elemanlarına zarar vererek ortamda toza neden olacaktır. Akabinde ise gövde ve kapakların zarar görmesine neden olacaktır.
Yukarıda açıklamasını yaptığımız sürecin yaşanmaması ve bu doğal sürecin kontrollü bir şekilde uzatılması için doğru seçim yapılması gerekir. Bu tür aşındırıcı proseslerde ürün mutlak bir ömüre sahiptir. Burada önemli olan zamansız duruşa neden olmamaktır. Ayrıca hava kilidi zarar görse de çalışmasına devam etmesi ve 7/24 çalışan tesislerde ilk planlı duruşa kadar idare etmesidir.

  • Etiketler: hava kilidi, rotary valve, eklüs, hücre tekeri, kül hava kilidi, kül için hava kilidi, aşınmaya dayanıklı hava kilidi, pnömatik taşıma hava kilidi
DAHA FAZLASI