DOSERAY

DEPOLAMA - DOZAJ - PROSES  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.?

+90-226 353 21 21

info@doseray.com     ROTARY VALVE ENGLISH

silo kontrol eleği

Kontrol  Elekleri

Proses Koruma Elekleri-Ön seperatörler

mikro dozaj

Seperatörler

Taşıma yada depolama yaparken prosesiniz yabancı maddelerden arındırma yöntemleri.Koruma elekleri,seperatör mıknatıs çözümleri.

Proses Koruma Elekleri

Prosesinize dökme olarak gelen katı akışkanı öncesinde elenmiş olsa da, son olarak bir kontrolden geçmesi, işin güvenliği açısından önem arz eder. Gıda proseslerinde özellikle bu yöntem fazlaca tercih edilir. (bisküvi,ekmek üreticileri, yüksek miktarda katı akışkan kullanımı yapan şekerlemeciler,…)
Bu yüzden özellikle gıda proseslerinde mix,ve prosese,karışıma girmeden önce tüm katı akışkanlardan son elemeden ve seperasyondan geçirilirler.Bunun yanında söz konusu ekipman hassas eleklerin kolay tıkanmasını önlemek içinde proses içinde elek öncesi seperatör olarak da kullanılır.  Bu yöntem kaba parçaların eleğin temizlik ve kontrol ömrünü uzatmak için tercih edilen bir yoldur.
Bun işlem hem manyetik (mıknatıs,magnetic) hem de mekanik olarak beraber yada ayrı olarak değerlendirilebilir.


PDF KATALOG

Silo koruma - Güvenlik eleği

Prosese girecek dökme olarak gelen katı akışkan hammaddeler kapasiteyi engellemeyecek şekilde kabaca ön ayrıştırmaya tabi tutulur. Bu yöntem elemekten daha çok ayırma işlemine şeklindedir. Sabit ama yüksek geçirgenliğe sahip olan bu eleklerin ana kullanım amacı çok büyük parçaların siloya yada prosese girmesini engellemektir. Böylece sonraki eleme makineleri korunur yada eleme makinesinden kaçan parçalar, oluşabilecek olumsuz durumlar için ayrıştırılır.

koruma eleği

 

SANTRİFÜJ ELEKLER VE ÖN SEPERATÖRLER NASIL ÇALIŞIR?

Malzeme ürün girişine pnömatik olarak beslenir ve bir besleme vidasıyla silindirik eleme odasına yönlendirilir. Kapalı hacim içindeki dönen sarmal paller, malzemeyi sürekli olarak eleğe doğru ilerletirken, partiküller üzerinde ortaya çıkan merkezkaç kuvveti elenecek malzemeyi deliklerden hızla dışarı atar. Elek ile asla temas etmeyen bu dönen paller yumuşak topakların kırılmasına da sağlar. Standardın dışındaki büyüklükteki partiküller ve çöpler, deşarj vanası aracılığıyla dışarı atılır.

Ama tüm bu işlemeler yapılırken eleğin iç yapısına zarar verecek iri parçacıklar eleğe ulaşırsa yüksek devirden dolayı cihaza, eleğin kendisine, elek teline-gövdesine zarar verebilir.Bu yüzden eleme makinesi girişi öncesinde manyetik ve, iri parça tutucuların kullanılması gerekir.


koruma eleğimagnet miknatıs

Manyetik Seperatörler ile Proses Güvenliği

Manyetik Metal Seperatörler (Manyetik Bar) Koruma elekleri ile birlikte kombine çalışabilirler.Sabit barlı olan modeleri, yukarıdaki görselde görülen elek haznesinin içine yerleştirilir ve taşıma yapılırken metal ayrışma işlemi de gerçekleştirilir. Kolay açılabilir kapağı sayesinde proses , kabul edilebilir zaman içerisinde görsel olarak kontrol edilip, gıda yada işin güvenliği sağlanır.

Özel Dizayn Proses elekleri

Toz yada granül formundaki katı akışkan hammaddelerinizi prosesinize girmeden santrifüj /koruma tipi elekler ile yabancı maddelerden arındırıyoruz.

Prosesesiniz Kontrol Altında

proses kontrol eleğikontrol eleeği

Spesifik Elek İmalatı (VAKUM-BASINÇ)

Kolay temizleme, kolay bakım, kendi kendine otomatik boşaltma, gıda,kimya proseslerine uygun, basınç ve vakum altında çalışmaya uygun, 1ton/saat -10ton/saat kapasite, 500-1500mikron aralığında eleme aralığında özel imalatlar üretim programı içindedir.

silo kontrol eleği

Pnömatik transfer yaparken (vakum-basınç) ürün imalata girmeden son aşamada elenir.Bu eleme ile prosesinize sadece kabul edilebilir büyüklükteki granül-toz formundaki katı akışken girmesine izin verilirken. İstenilen özellikte olmayan diğer parçacıklar sepere edilir. Bu durum özellikle gıda prosesleri için büyük önem arz eder.

Örneğin un kendi bünyesinden değirmenlerden geldiği sırada un biti larvalarını barındırır.  Bu larvalar eğer üretime girmeden önce ayrıştırılmaz ise imalatda hiç hoş olmuyan durumlara neden olabilir. Ayrıca hat tipi bu eleklerdeki en önemli özelliklerden biri de otomatik temizleme özelliğidir. Batch çalışan sistemlerde süpürme esnasında otomatik olarka kendini temizler. 

 

 

 

 

  • Etiketler:pnömatik hat eleği, un eleği, silo eleği, vakum elek, basınç elek, pnömatik taşıma elek, pnömatik, taşıma, elek,un eleği, un eleği, şeker eleği, pnömatik taşıma sırasından hammadde eleme, ipek elek, ipek un eleği,Un eleme makinaları, un eleme makinası imalatı, un eleme makineleri, un eleği, elek makinesi, un taşırken eleme yapma,silo eleği,koruma eleği,silobas koruma eleği,kontrol eleği,silo mıknatıs, hat tipi mıknatıs, un eleği mıknatıs, kontrol eleği