doseray

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

SULTAN MAKİNA LTD.ŞTİ.

+90-226 353 21 21

ENGLISH ROTARY VALVE ENGLİSH

siklon

Siklon Tasarımı

 

siklon imalat

Siklon Sistemleri

Siklonlar ve Toz Tutma Becerileri

Pnömatik yada mekanik işleme tabi olan tüm hammaddeler toz ve granül fazında olduğu için prosese girdikten sonra mutlaka ortamda tozutma söz konusu olur.Bunun önüne geçmek, malzemeyi tekrar havadan ayırmak için toz tutucular yada diğer adıyla siklonlar, multisiklonlar ve filtreler  kullanılması gerekir.
Proseslerinizin özelliği, taşınan malzemenin partikül büyüklüğüne, vakum ve basınç altında çalışma durumuna göre paket toz tutma, jet-pulse filtre, siklon sistemleri çözümleri ile prosesinizi daha çalışabilir hale getirir.Toz emisyonu açısından hammadesinde toz olan proseslerde mutlaka filtre kullanılması gerekir.  

Ülkemizde işletmelerin küçüklüğünden dolayı kullanılmayan siklon ve filtre ikilisi aslında tozsuzlaştırmada filtre torbalarının ömrünü uzatan bir sistemdir. Özellikle pnömatik transfer sonrası açığa çıkan tozun siklondan geçirildikten sonra filtreye verilmesi toz konsantrasyonunu ciddi oranda azaltır.

Siklon PDF Katalog

SİKLON NEDİR?

Tüm pnömatik sistemlerde, santrifüj hareketi yardımıyla hava ile tozu birbirinden ayıran konik konstrüksiyona siklon denir...Siklonlara belli bir hava debisi ile gelen hava toz-granül karışımını siklon denilen bu konik konstrüksiyona girdiği zaman kesitin büyümesinden dolayı yavaşlar ve vortex (dönü) hareketini yapar.Yani hava ile mal karışımı hızlı hareketten birden faz değişikliğine uğrayarak daha büyük bir hacime çıkınca toz yada granül malzeme yerçekiminden ve santrifüjden dolayı aşağıya düşer, hava ise atmosfere çıkar. Kısaca siklonlar bu şekilde çalışır.Siklonlara giriş kare,dikdörtgen,yuvarlak ve tanjant olabilir. Bu prosesin durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Ayrıca pnömatik transfer işlemi yapılırken siklonda toplanan malzeme loadcell ile tartılır.Siklonda yapılan bu tartım işlemine de kısaca dozaj denir.Çünkü pnömatik olarak nakledilen malzemenin dozaj işlemi siklonlarda gerçekleşir.

Siklonlar yine yapılarına göre pozitif basınç veya negatif basınç altında çalışabilirler fakat tasarım konstrüksiyonu başlangıçta mutlaka belirlenmelidir. Her ne kadar her ikisinde de seperatör görevi görse de emici siklonlarda konstrüksiyonun vakumdan dolayı daha sağlam bir yapıda olması gerekir

Siklonları Neden Tercih Etmeliyiz?

Siklonlar Jet filtrelerde,mixer üstlerinde, besleyicilerde ve farklı yerlerde geniş bir kullanım alanına sahiptir... Filtreli, Seperatörlü ve multisiklon olan farklı çeşitlere ayrılabilirler.Siklon altında kullanılan hava kilidi-hücre tekeri ve klape ise akışın belli bir flow da sürekli olarak hava ile ürünün daha iyi birbirinden ayrışmasını sağlar.Siklon üstündeki filtre ise bu ayrışma hareketinin daha düzenli olmasını sağlar ve siklon içinde askıda toz kalmaz.Özellikle ATEX proseslerde bu çok önemli bir unsurdur.

siklon

Doseray Siklon Tasarımı

Tasarım ve imalatını yaptığımız siklonlardaki ana prensip,  endüstriyel tesisler için yüksek dayanıma sahip ürünler üretmektir. Her türlü toz prosesleri için imalatını yaptığımız siklonlar filtreler ile kombine çalışarak en yüksek verime ve toz tutma becerisine ulaşmaktadır.

Siklon 
FİLTRE SİSTEMLERİ

siklon tasarımı
  • ENDÜSTRİYEL SİKLON TASARIMI
  • Endüstride toz tutucu olarak yaygın olarak kullanılan siklonlar tanjant giriş, aksiyel çıkış ve temiz gaz çıkışı olarak üç giriş/çıkış bölümünden oluşur. Siklonun tipi, yapısı,özellikleri her ne kadar bazı kavram ve kriterlere bağlı olsa da, kullanılacak proseslere göre farklılıklar gösterebilir.Bunun nedeni siklona sadece tek bir tane boyutundan gaz,toz karışımının girmemesidir.
  • Siklonlarda basınç düşüşü genellikle gaz giriş hızının karesiyle orantılıdır ve 6 ile 200 mm su sütunu arasında kalmaktadır.Ve siklonların performansını etkileyen en önemli etken ,ise basınç düşümüdür.  Bu konuda deneysel simülasyon sayısı fazladır.(Litheratür de 7 adet temel simülasyon vardır.) Tasarlanacak olan siklon tipleri bunlardan birine yakın olacaktır. Yaygın ve yüksek verimli olarak kullanılan siklon tipleri  Leith ve Licht yaklaşımı ile  ile tasarlanan  siklonlardır.Deneysel çalışmalar ile de bunlar kanıtlanmıştır.
  • Özellikle jet-pulse filtre öncesi kullanılması filtre medyalarının ömürlerini belirgin bir şekilde uzatmaktadır. Bunun yanında filtre kartuşlarına yapışma, sıvaşma oranı da ciddi oranda azalmaktadır.

  • Etiketler: filtre,toz filtresi, karbon siyahı filtre, wam filtre, wameco, wamflo, wam silotop filtre, wam filtre, jet pulse filtre, jet pulse filtre, toz toplama , silo filtresi, siklon, siklon,siklon tasarımı,siklon imalatçıları, siklon imalatı
DAHA FAZLASI