DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.

+90-226 353 21 21

info@doseray.com     ROTARY VALVE ENGLİSH

siklon

Siklon  Tasarımı

Endüstriyel tesislerde toz seperasyonu için siklon,siklon filtre  imalatı.

siklon imalat

Siklon Ayırıcılar

Toz ayrıştırmada, siklon seperatörler, filtre öncesi toz tutma ekipmanları...

Siklon ve Siklon Filtre Nedir?

Pnömatik yada mekanik işleme tabi olan tüm hammaddeler toz ve granül fazında olduğu için prosese girdikten sonra mutlaka ortamda tozutma söz konusu olur.Bunun önüne geçmek, malzemeyi tekrar havadan ayırmak için toz tutucular yada diğer adıyla siklonlar, multisiklonlar ve filtreler  kullanılması gerekir. Kısaca siklon, santrifüj hareketi ile bu toz ayırımının,ilk fazını yapan çelik konstrüksiyon yapıya denir.
Proseslerinizin özelliği, taşınan malzemenin partikül büyüklüğüne, vakum ve basınç altında çalışma durumuna göre paket toz tutma, jet-pulse filtre, siklon sistemleri çözümleri ortamı daha çalışabilir hale getirir.Toz emisyonu açısından, hammadde girdisinde toz olan proseslerde,  mutlaka filtre ve türevlerinin kullanılması gerekir.  Her ne kadar 20mikrona kadar toz tutma kabiliyetine sahip olan siklonlar, kullanıldıkları alana filtreler ile beraber de çalışabilirler.

Ülkemizde işletmelerin küçüklüğünden dolayı kullanılmayan siklon ve filtre ikilisi aslında tozsuzlaştırmada filtre torbalarının ömrünü uzatan bir sistemdir. Özellikle pnömatik transfer sonrası açığa çıkan tozun, siklondan geçirildikten sonra filtreye verilmesi toz konsantrasyonunu ciddi oranda azaltır. Bu da verimli filtre ömrü ve kullanımı için önem arz eder.

siklonsiklon hesap 

Siklon PDF Katalog

SİKLON NASIL ÇALIŞIR?

Pnömatik iletim sistemlerinde, santrifüj hareketi yardımıyla hava ile tozu birbirinden ayıran konik konstrüksiyona siklon denir. Siklonlara belli bir hava debisi ile gelen hava toz-granül karışımı  konik konstrüksiyona girdiği zaman kesitin büyümesinden ve santrifüj kuvvetinden dolayı yavaşlar ve vortex (dönü) hareketini yapar.Yani hava ile toz karışımı dönü hareketinden dolayı faz değişikliğine uğrayarak , yerçekimi ve santrifüjden hareketi yardımı ile ayrışır. Katı akışkan siklonun altına hareket ederken hava ise üst taraftan atmosfere çıkar. Kısaca siklonlar bu şekilde çalışır. Siklonların girişleri kare,dikdörtgen,yuvarlak ve tanjant olabilir. Bu genellikle prosesin durumuna göre değişiklik gösterir. Siklonların yapısı içinden geçecek olan katı akışkana göre farklılık gösterebilir. Aşağıda vibrasyonlu versiyonunu zor akışkanlar için görebilirsiniz.

siklon filtre siklon, siklon tasarımı

Siklonlar yine yapılarına göre pozitif basınç veya negatif basınç altında çalışabilirler fakat tasarım konstrüksiyonu başlangıçta mutlaka belirlenmelidir. Her ne kadar her ikisinde de seperatör görevi görse de emici siklonlarda konstrüksiyonun vakumdan dolayı daha sağlam bir yapıda olması gerekir.Ayrıca emici olan siklonların altında mutlaka klape yada hava kilidi tarzı vakumu tutabilen bir ekipman daha bulunmalıdır.

Siklonları Neden Tercih Etmeliyiz?

Siklonlar kurutucularda, silolarda,seperatölerde, mixer üstlerinde, filtre önlerinde, besleyicilerde ve farklı yerlerde geniş bir kullanım alanına sahiptir... Filtreli, Seperatörlü ve multisiklon olarak farklı çeşitlere ayrılırlar..Siklon altında kullanılan hava kilidi-hücre tekeri ve klape ise akışın belli bir flow da sürekli olarak hava ile ürünün daha iyi birbirinden ayrışmasını sağlar.Siklon üstündeki filtre ise bu ayrışma hareketinin daha düzenli olmasını sağlar ve siklon içinde askıda toz kalmaz.

siklon

DOSERAY Siklon Tasarımı

Tasarım ve imalatını yaptığımız siklonlardaki ana prensip,  endüstriyel tesisler için yüksek dayanıma sahip ürünler üretmektir. Her türlü toz prosesleri için imalatını yaptığımız siklonlar filtreler ile kombine çalışarak en yüksek verime ve toz tutma becerisine ulaşmaktadır.

Siklon 
FİLTRE SİSTEMLERİ

siklon tasarımı paslanmaz siklon
  • ENDÜSTRİYEL SİKLON TASARIMI
  • Endüstride toz tutucu olarak yaygın olarak kullanılan siklonlar tanjant giriş, aksiyel çıkış ve temiz gaz çıkışı olarak üç giriş/çıkış bölümünden oluşur. Siklonun tipi, yapısı,özellikleri her ne kadar bazı kavram ve kriterlere bağlı olsa da, kullanılacak proseslere göre farklılıklar gösterebilir.Bunun nedeni siklona sadece tek bir tane boyutundan gaz,toz karışımının girmemesidir.
  • Siklonlarda basınç düşüşü genellikle gaz giriş hızının karesiyle orantılıdır ve 6 ile 200 mm su sütunu arasında kalmaktadır.Ve siklonların performansını etkileyen en önemli etken ,ise basınç düşümüdür.  Bu konuda deneysel simülasyon sayısı fazladır.(Litheratür de 7 adet temel simülasyon vardır.) Tasarlanacak olan siklon tipleri bunlardan birine yakın olacaktır. Yaygın ve yüksek verimli olarak kullanılan siklon tipleri  Leith ve Licht yaklaşımı ile  ile tasarlanan  siklonlardır.Deneysel çalışmalar ile de bunlar kanıtlanmıştır.
  • Özellikle jet-pulse filtre öncesi kullanılması filtre medyalarının ömürlerini belirgin bir şekilde uzatmaktadır. Bunun yanında filtre kartuşlarına yapışma, sıvaşma oranı da ciddi oranda azalmaktadır.
  • siklon dizayn siklon filtre,
  •  
    Etiketler: filtre,toz filtresi, karbon siyahı filtre, wam filtre, wameco, wamflo, wam silotop filtre, wam filtre, jet pulse filtre, jet pulse filtre, toz toplama , silo filtresi, siklon, siklon,siklon tasarımı,siklon imalatçıları, siklon imalatı, erama için siklon imalatı, erema siklon
DAHA FAZLASI