DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

SULTAN MAKİNA LTD.ŞTİ.

+90-226 353 21 21

ENGLISH ROTARY VALVE ENGLİSH

spray dryer hava kilidi

spray dryer Çözümleri

Endüstriyel tesisiler de kullanılan sprey kurutucular için hava kilidi çözümleri ve çeşitleri

 

EKLÜSbüyük çaplı hava kilidi, eklüs

Pnömatik transport ile ürün sevki için hava kilidi ve eklüs çeşitleri.

HAVA KİLİDİ  sprey kurutucularda nasıl KULLANILIR?

Hava kilidi,  genellikle ürünün kurutma prosesinin son aşamasında ,  dış ortam ile  sprey kurutucu arasında bariyer olarak kullanılır. Ürün rotary valve- hava kilidi yardımı ile 60-70 derecelik çıkış konisinden yer çekimi ile dışarıya alınır. Söz konusu işlem her ne kadar basit gibi görülse de hassas bir dengeye sahiptir. Bu öyle bir dengedir ki, spray dryer içindeki aglomerasyon yapısına bile etki eder. Her ne kadar ilk bakışta, altı üstü rotary valve gibi görülse de, sistemin çıkış elemanı olduğu için her zaman önem arz eder. Yukarıda bahsi geçen sistem gereklikleri , kısa başlıklar altında aşağıdaki gibidir.

1-Rotary Valvenin, vakum altında dışarıdan gereğinden fazla hava almaması.

2-Spray dryer altından pnömatik nakil yapacak ise yukarıya iç dengeyi bozacak, ürünün daha fazla kekleşmesini sağlayacak bir yapıya izin vermemesi.

3-Çok şekerli, çabuk faz değiştirebilen ürünler için rotary valve rotor, giriş çıkış kısımları değişkenlik arz edip, farklı kaplamalar ihtiyacını yanında getirebilir.

4-Temizlik CIP için kolay sökülebilir ve kolay bakım konstrüksiyon , yıkanabilir olması

5-Töleransları spray dryer'ın çalışma ısılarına ve parametrelerine uygun olmalıdır.Aksi taktirde farklı ısılarda farklı sorunlar açığa çıkabilir.

 

Bu örnekler arttırılabilir ama temel olarak kurutucu altında yada çıkışında kullanılan rotary valveler bu şekilde ele alınabilir. Sprey dryerlar için imal ettiğimiz hava kilidleri temel olarak bu ve burada bahsi geçmeyen extra özelliklere sahiptir. Uzun yıllardır kazandığımız tecrübeler ile hassas bir seçim gerektiren bu iş için özel donanımlara ve bilgiye sahibiz.

 

Yan taraftaki resimde kurutucu altındaki hava kilidinde kolay temizleme operasyonu için özel bir menhol uygulaması yapılmıştır. Özellikle gıda ve kolay bloklaşabilen ürünlerin kurutulması esnasında zaman proses yıkanır. Yıkamanın düzgün yapılması için hava kilidini sökmeye gerek yoktur. Bunun yerine menhol, güvenlik gereksinimleri sağlandıktan sonra (konum svici) operatörün kolayca kurutma-temizleme ve kontrol işlemlerini yapması sağlayacaktır.

spray dryer rotary valve

 

HAVA KİLİDİ - ROTARY VALVE - EKLÜS  HÜCRE TEKERİ ROTOR TİPLERİ

 • hava kilidi rotor tipihava kilidi kanat tiplerirotary valf kanat tipieklüs kanat tipiyıldız besleyici kanat tipihava kilidi kanat tipi 6hava kilidi kanat tipi 7hava kilidi kanat tipi 8
 • A1-A2-A3: Açık Kanatlı
  B1-B2-B3:Radüs-Oval Kanatlı
  C1-C2-C3:Ayarlanabilir ve Değiştirilebilir Kanatlıi
  D1: Kapalı veya düzenlenebilir rotorlu hava kilidi(Dozajlama)
 •  

  SPRAY DRYER YAPISI VE HAVA KİLİDLERİ

        
 • sprey dryer hava kilidispray dryer airlock

Hava Kilidlerimiz

Hava Kilidi, Eklüs, Rotary Valve, airlock   tasarım ve imalatlarımızdaki ana prensip endüstriyel tesisler için yüksek sızdırmazlık ve minimum bakım -  maximum dayanıma sahip ürünler imal etmektir.


kurutma için özel Hava Kilidleri

hava kilidi ölçü tablosu
spray dryer altı pnömatik taşıma

Kurutucu Altı Transfer Hava Kilidileri ve Eklüsler

Ürretimini yapmış olduğumuz tüm çaplardaki hava kilidleri (rotary airlock) , istenilen opsiyonel özelliklerde imal edilebilir yapıya sahiptir.

 

hava kiidi, rotary valve air lock yapısı ve bileşenleri


Bahsi geçen tüm noktalara ek olarak kurutucu altında bir taşıma sistemi var ise  sızdırmazlık elemanlarının  ürüne göre özel olarak seçilmesi gerekir. Bu da spray dryer altında kullanılacak hava kilidlerini standart olan ürünlerden farklı kılar. Diğer bir unsur ise ısı faktörüdür. Isınan metal genleşir ve uzamaya sebep olur. Sıcak çalışan spray dryerlar için tölerans da önem arz eder. Süt rozu, pst, meyve özleri gibi çok şekerli hammaddeler bunların başında gelmektedir.

 • Etiketler: hava kilidi, rotary valve, eklüs, hücre tekeri, kül hava kilidi, kül için hava kilidi, aşınmaya dayanıklı hava kilidi, pnömatik taşıma hava kilidi , hava kilidi ankara, hava kilidi imalatçıları, özel hava kilitleri, airlock, hücre tekeri, özel hava kilidi, pnömatik transfer hava kilidi, rotary valve üretimi, rotary feeder, rotary valve feeder, paslanmaz hava kilidi, kül hava kilidi, rotary airlock
DAHA FAZLASI