DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

SULTAN MAKİNA LTD.ŞTİ.

+90-226 353 21 21

Çalışma Saatleri: 08.30-17.30

venturi taşıma

Venturi Konveyör

 

venturi conveying

Venturi ile Pnömatik Taşıma

Seyrek faz pnömatik transfere karşılık gelen venturi-venturi eductor ile taşıma ülkemizde çok tercih edilmeyen fakat bakım maliyeti daha az olan ve özellikle granül malzemelerde tercih edilen taşıma tipidir.Venturi eductor, venturi ile taşıma genellikle kısa mesafe uygulamaları için tercih edilir. Venturi eductor e kısaca hava kilidininin mekanik olmayan vakum ile çalışan tipidir de denebilir. Yüksek basınç ve düşük basınç olarak, yaygın kullanımı vardır. Bunlardan ilki granül malzemelerin sevki için kullanılan yüksek basınc (4-6bar) Çalışma mantığı ise aşağıdaki gibidir.

Ölçülen basıncın, atmosfer basıncı ( açık hava basıncı ) olarak kabul edilen 1 atm = 1.013 Pa değerinin altında olması durumuna vakum denir.Vakum değeri, açık hava basıncını referans ( 0 kPa )olarak kabul edilmesi nedeniyle başına negatif ( - ) işareti konularak belirtilir.

Normal şartlarda ( deniz seviyesi ve 25ºC ) ulaşılabilecek
maksimum vakum değeri;- 101.3 kPa = - 760 mmHgolur. Venturi eductor ile taşıma yapmak için hava kaynağı olarak blower yada kompresörler kullanılır. Venturi eductor-Bernaullinin Venturi prensibi ile çalışır.Akışkanın geçtiği kesitin daraltılarak,akışkan hızının arttırılması ve bu hız artışından ötürü basınç düşümü yaratılmasıdır. Bu basınç farkı,aşağıdaki şekilde de gösterildiği gibi 2 noktasında vakum elde etmemizi sağlar. Pnömatik Taşıma proseslerindeki anlamı, bir boru içindeki kesidi daraltarak basınç düşümü sağlayıp hava hızını arttırarak keside dik olarak giren hammadde giriş tarafında vakum oluşturmaktır.

Diğeri ise blower havası ile (1bar) oluşturulan vakum ve transfer şeklindedir. Diğer seyrek faz transferinde olduğu gibi döner ekipmanlar kullanılmaz. 
venturi venturi

 

Vakum Taşıma PDF Katalog

Venturi ile Taşıma Nasıl Olur?

Firmamız yüksek debili blower yardımıyla venturi, venturi eductor vakum ve pnömatik taşıma prosesleri tasarlamaktadır.Venturi-venturi eductor proseslerinde hammadde emiş hattında prosese vakumla dahil olduğu için toz söz konusu olmaz. Oysa venturi yerine hava kilidi kullanıldığında oluşan ters basınçtan dolayı sistemde geri tepme ve tozutma söz konusu olur.

Vakum Konveyörde Tecrübe...

Pnömatik transfer de taşınacak her ürün farklı karakteristik özellik taşır. Bu yüzden her ürünün yoğunluğu ve verimli taşıma basıncı yada vakum değeri de farklıdır. Bu da taşıma şekillerini farklılaştırır. Vakum konveyörleri ile taşıma veya basınç ile taşıma başlıca iki taşıma şeklidir. Plastik hammadde  taşınan bir hat yada aynı ekipman ile  hiçbir değişiklik yapmadan eğer şeker taşımaya kalkarsanız prosesiniz iflas etmesi beklenen bir sonuçtur. Kullandığınız ekipmanlardan hiçbiri sağlıklı olarak çalışamaz. Eğer proses doğru tasarlanır, doğru enstrümanlar ve ekipmanlarla çalışılırsa otomasyonda yapılacak parametre değişiklikleri ile başarılı sonuçlar alınır.  Bu örnek, uygulama noktasında ciddi bir altyapı gerekliliği ve tecrübe kavramının önemini göstermektedir.

neden venturi?

Venturi vakum konveyörler düşük kapasiteli uygulamalar için çok idealdir. Kompakt yapısı ile her zaman ilgi çekici ve tercih edilen bir taşıma yöntemi olmuştur. Basınç ile taşıma yöntemine göre kapasite olarak dezavantajlarının olduğu değerlendirilse de  prosesin tipine göre bazı durumlarda vazgeçilmez olabilmektedir.


Neden Vakum Transport Tercih Etmeliyiz?

vakum ile taşıma

Pnömatik transfer - transport( vakum transfer) , vakum konveyör,  vidalı helezon, bant ve zincirli konveyöre göre en esnek yapıdaki taşıma yöntemidir. Her ne kadar birçok yardımcı enstrüman ve toz tutma sistemleri ile beraber çalışması gerekse de bu esnek yapısı sayesinde en çok tercih edilen taşıma sistemidir. Yukarıda vakum yöntemi ile bigbag dolum sistemi örneklendirilmiştir.

DAHA FAZLASI
Etiketler:pnömatik transfer, silo boşaltma sitemleri, hava kilidi, eklüs, hücre tekeri, helezon konveyör,  vakum ile pnömatik transfer, vakum ile transport vakum ile ürün taşıma, vakum taşıma, vakum konveyor, vakum konveyör, vakum ile hammadde transferi,venturi, venturi ile ürün transferi, venturi ile hammadde transferi vakum ile toz transferi, veenturi ile taşıma