..::Sultan Makina San.Tic.Ltd.Sti- DOSERAY&SULTANATE&DOSERAY DOSING SYSTEM::..


Sıvının Kimyasal Yapısı;
Sayacın ıslak parçalarının (sıvı ile temas eden parçaların) tamamı kullanılacağı sıvıya uygun olmalıdır.

Bu ya tecrübe ile,yani sayacın daha önceden aynı sıvıda kullanıldığının bilinmesi,ya sayacın uygunluğunun kimyasal uygunluk cetvellerinden teyit edilmesi ile veya üretici firmadan teyit alınarak ya da müşterinin onayı ile mümkündür.

Sıvının viskozitesi / Akışkanlığı;
Sayaçların viskozite limitleri çalışma sistemlerine ve ebatlarına , hammaddelerine ve marklarına göre değişir. Sıcaklık ile viskozite ters orantılıdır. Bu yüzden yüksek viskoziteli sıvılar için sayaç seçerken dikkat edilmelidir. Örneğin yazın sıcağında açık havadaki bir depodan gelen viskoz bir sıvı sayaçtan geçerken aynı sıvı havalar soğuduğu zaman sayaçtan geçmeyebilir.
Türbin tip sayaçlar düşük viskozitedeki sıvılarda kullanılabilir.Disk tipi sayaçlar düşük ve orta viskozitedeki sıvılarda kullanılabilir.Oval dişli,paletli,ring piston,helix rotor tip sayaçlar düşük orta ve yüksek viskoziteli sıvılarda kullanılabilir.
Çalışma Basıncı; Minimum Basınç ; Her sayacın çalışabilmesi için min. bir basınç gereklidir.Bu miktar basınç kaybı değerlerinin üstünde olmalıdır. Özellikler sayaçların, sıvının kendi akışı ile çalıştığı hatlarda önemlidir.
Maksimum Basınç ;Bu sayacın dizaynına göre belirlenmiş bir üst limittir. Bu limitin aşılması sayaca zarar verir. Bu değer sayacın çalışma prensibine, kullanılan malzemelere ve üretim amacına göre değişir.
Çalışma ve Ortam Sıcaklığı;
Ortam sıcaklığı;Sayacın çalıştığı ortamın sıcaklığını ifade eder. Daha çok kazan daireleri gibi sıcak ortamlarda ve çok sıcak bölgelerde dikkat edilmesi gereken bir değerdir.

Çalışma Sıcaklığı;Sayaçtan geçecek sıvının sıcaklığıdır. Sayaçta kullanılan materyallere ve gösterge tiplerine göre değişir. Max. ve min. ve minimum sınırlarının bilinmesi gereklidir.
Verim Aralığı (Min -max Debi);
Her sayacın bir ölçüm aralığı vardır. Bu değer sayacın çalışma sistemine göre ve gösterge tipine göre değişir. Alt ve üst ölçüm limitleri arasındaki oran Türbin tip sayaçlarda 1:10 veya 1:20 dir. Oval dişli tip sayaçlarda bu oran 1:100 olabilmektedir.
Fakat bu oran tamamen ölçüm sistemi ile de bağlantılı değildir. Gösterge tipi de bu konuda etkilidir.

 
 

LİKİT PROSESLERİ&Dozaj

Karışımlarınızı oluşturan hammaddelerinizi doğru ve hızlı tartımanın, en kolay yolu...Ürünlerinizi oluşturan karışım oranlarının stabil olması yaptığınız işin kalitesi ile doğru orantılıdır.
Olması gerekenden daha fazla olan hammaddenin, ürünün kalitesini ilk bakışta arttırdığı düşünülebilir. Yada yaptığınız işin töleransı bu yanlışlıkları telafi edebilir.
Fakat, olması gereken , telafisi olsun yada olmasın, karışımlarınızda neyi ne kadar kullanmak iStiyorsanız, tek seferde hedeflenen miktar kadar kullanmak olmalıdır.
Bu hedefe varmak ve az yada çok, her türlü hatalı karışım oranından kaçınmak için doğru yöntemler ve araçlar kullanmak gerekir.

  

Akıllı bir alet.... Mini Dozaj Paneli

Günümüzün endüstriyel teknolojisi olan PLC, Dokunmatik Panel ve dayanıklı membran swich ekran
Panel Boyutları (w400 x d100 x h280mm).
* Viskozitesi ne olursa olsun tüm sıvılara göre kullanıcı dostu kolay kalibrasyon. QuickCab
* Hacimsel ölçüm tekniği ile sürekli değişen debilere uyumluluk.
* Tank tipi tartım ve vibrasyonlu ortamlar için otomatik dara alma fonksiyonu.
* Sabit debi de sayaç hatalarına karşı otomatik uyarı programı istenildiği taktirde hattı otomatik olarak kesme.
* Türbin tipi ve pozitif deplasmanlı başta olmak üzere tüm pulse veren sayaclara uyumluluk.
* Yüksek pulse veren sayaçlar için hızlı sayıcı girişi ile hassas ölçüm yapma. (1/2” boru ile litrede 1000 pulse 2 ml hassasiyet)
* Sabit debili hatlarda, sayac olmadan da birim zamanda geçen sıvının sabit olmasından dolayı, zamana göre dozajlama özelliği.
* Tek ve çift etkili valflerde 4 röle çıkışı.
* Depolama tanklarında sabit sıcaklık elde etmek amacıyla tasarlanmış ısıtma ve soğutma röle çıkışları.
* Seçilen sayaç tipine göre %0,5 - %1 Hassasiyet
* Her türlü indüktif ve kapasitif sensörde sayıcı olarak kullanabilme
* Hatalı dozajlamalara karşı şifreli parametre girişi ve minimum, maximum değerlerini set edebilen admin konsolu.
* Günlük, Aylık ve Yıllık toplamları ve En son 15 dozajlamayı gösteren raporlama ekranı.
* RS485 ile tüm MODBUS uygulamalarına hazır yapı.
* Otomatik program ile Periyodik olarak (dakikalık,saatlik,günlük,aylık,yıllık..) dozajlama özelliği.”BATCH DOZAJ”
* Birbirinden bağımsız kontrol ünitesi, sayac ve valf.
* Korozyona dayanıklı , AISI 304 paslanmaz çelik kontrol ünitesi
* Her sektöre uygun yazılım.
* Seçilebilir 0-9lt, 0-99lt, 0-999lt, 0-9999lt dozaj aralığı.
* 220 Volt AC

 
Ana Sayfa|Firma Profili|Taşıma Sistemleri|Depolama Sistemleri|Otomasyon|Proses Bilgisi|Ürünler|Referanslar&Fuarlar|İletişim