DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.

+90-226 353 21 21

info@doseray.com     ROTARY VALVE ENGLİSH

blower hat üstü filtre

ri

 

blower

Blower Koruma Filtresi

Pnömatik transfer sistemleri için koruyucu filtreler

BLOWER HAT ÜSTÜ KORUMA FİLTRESİ Nedir? Nasıl Kullanılır?


Pnömatik taşıma  yada başka bir deyişle pnömatik transport genellikle granül veya toz yapısında (katı akışkan) olan hammaddelerin transferi için tercih edilmektedir. Transfer yapılan hammaddeler sadece endüstri  değil gıda, ilaç vs gibi sektörü şeklinde de olabilir. Ve bu tür bir proses söz konusu olduğunda,  durum mikrobakteriyel olarak sürekli kontrolü yanında gerektirir.  Kritik bir bilgi olan bu durum genelde proseslerde göz ardı edilir yada bilinmez . Blower emişlerinde her ne kadar filtre uygulanmış olsa da, aslında basınç yada vakum gözetmeksizin korozyon ve havanın eser miktardaki aşındırıcı etkisi ile bazı parçalarcıkların zaman içinde prosese kaçması her daim söz konusudur. Bu gibi öngörülemeyen durumlar için özel filtreler kullanılması özellikle tavsiye edilir. Hat koruma filtresinin temel çıkış nedenide aslında  bu şekildedir. Gıda ve ilaç sektöründe  hem basınç hem de vakum hatlarında sevk edilecek hammadde ile havanın teması öncesi bu uygulamanın yapılması özellikle tavsiye edilir.

 

 

blower filter, blower filtresiblower filtreblower filtre, 

Blower İle Ürün Sevk Edilirken Açığa Çıkan Durumlar Nedir?

Bunların bir kısmı blower kaynaklı olabileceği gibi bazıları sistemsel de olabilir. Başlıca öngörülmeyen yabancı maddelerin prosese karışma türleri aşağıdaki gibidir.

1-Kondens ile blower loblarının zaman içinde paslanması ve pas nevi tozlar.

 2-Susturucudan gelen petrokimya türevi sünger ve cam elyaf malzemeler .

3-Zaman içinde ısı kaynaklı düşen,çıkan aşınan mikronize boya parçaları .

4-Emiş filtresinden kaçan polytester filtre parçaları.

 5-Arada sızdırmazlık için kullanılan kurumuş conta parçaları.

6-Silobas ile siloların doldurulması sonucu tozutan hammaddelerin blowere kadar gitmesi sonucu oluşan kek şeklinde parçacıklar

 7-Eğer sistemde emiş yada basınç filtresi kullanılmıyorsa harici kurutma, nem alma sistemlerinden gelen ince parça ve tozlar şeklinde sıralanabilir.

Ayrıca doğru bir mühendislik çözümü her zaman ikincil kontrolleri yanında getirir.Dolayısı ile hat üstü,  kontrol filtresi olarak da tavsiye edilen bir uygulamadır.

 

 • blower koruma filtresiblower susturucu
 •  

  PNÖMATİK TAŞIMA SİSTEMLERİNDE BLOWER KORUMA FİLTRESİ NASIL ÇALIŞIR?

  Pnömatik nakil proseslerine sonradan da uygulanabilen ürün, kaplinlerle hatta monte edilir. Gerektiğinde üst kapak sökülür ve koruma tel filtre dişli olarak sökülür.Gerektiğinde dışarı çıkartılıp yıkanabilir. Aynı zamanda perfore saclı yapıya sahip olan iç elek teli hava ile de temizlenebilir. Koruma filtresinin tabanı konik olup gerektiğinde yıkanıp su vana yardımı ile dışarı atılır. Bu yapısından dolayı koruma filtresi kimyasal dezenfektan ve temizleme sıvıları ile de yıkanmaya uygundur.

  Pnömatik Taşıma Tecrübemiz

  Pnömatik transfer de taşınacak her ürün farklı karakteristik özellik taşır. Bu yüzden her ürünün yoğunluğu ve verimli taşıma basıncıda farklıdır. Bu da pnömatik taşıma şekillerini kullanılacak ekipmanları vs farklılaştırır. Yüksek basınçlı ve yandan kanallı blowerler kapalı kutu olduklarından içinde zamanla nasıl bir durum olduğu genellikle bilinmez. Yukarıdaki fotoğraf eski nesil blowerin susturucu çıkışını göstermekte olup yıllar içinde oluşabilecek durumları en net şekilde ifade etmektedir.

   

  Neden DOSERAY Blower Filtresi?

  Tasarım ve imalatlarını yaptığımız pnömatik taşıma , nakil prosesleri için ana prensip,  endüstriyel tesisler için yüksek dayanıma sahip ürünler üretmektir. Pnömatik taşıma sistemleri ilk bakışta aynı gibi görünse de zaman içinde tasarımdaki farklılıkların önemi ortaya çıkmaktadır. Bu fark da şimdiye kadar kurmuş olduğumuz tesislerdeki tecrübenin önemini ortaya koymaktadır.

  Pnömatik  ve Mekanik Taşımanın Farkı Nedir?

  blower

  Mekanik Taşıma her ne kadar zor olarak görülse ve bir takım kalıpları olsa da elektrik gücü olarak en ekonomik çözümdür. Uzun mesafelerde yatırım maliyeti fazla fakat bunun yanında güç kullanımı azdır. Genellikle tüm pnömatik transfer-transport işlemlerinde volumetrik olarak sabit debi de transfer yapmak için de kullanılır.

  Pnömatik transfer -transport( vakum transfer)  vidalı helezon, bant ve zincirli konveyöre göre en esnek yapıdaki taşıma yöntemidir. Her ne kadar birçok yardımcı enstrüman ve toz tutma sistemleri ile beraber çalışması gerekse de bu esnek yapısı sayesinde en çok tercih edilen taşıma sistemidir.

  DAHA FAZLASI
  Etiketler: blower filtresi, blower hat üstü filtre, , pnömatik  blower partikül filtresi, blower hattı koruma filtresi, blower filtresi, blower vakum hattı filtresi, hat üstü blower filtre ,hat üstü filtre