DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.

+90-226 353 21 21

Çalışma Saatleri: 08.30-17.30

helezon imalatı

Paslanmaz Helezon

 

helezon yaprak

Götürücüler

cema standartlarında tasarım

Mekanik Taşıma(Helezon konveyör,kovalı elevatör...vs) her ne kadar zor olarak görülse ve bir takım kalıpları olsa da elektrik gücü olarak en ekonomik çözümdür. Helezon konveyör uygulamaları uzun mesafelerde yatırım maliyeti fazla olduğundan pek tercih edilmezler.Fakat işletme maliyeti ise bunun tam tersi olarak çok düşüktür.

Helezon konveyör sistemleri besleme tipine göre feeder,götürücü, yada dozajlayıcı olarak da çalışabilirler.Eğer bir helezon konveyör hep aynı şekilde ve kapasitede besleniyorsa o oranda mal taşıma ve dozajlama işlemi de yapabilir.Bu kavram "O" tipi helezon konveyör için geçerlidir.Helezon konveyörün kapasitesi ise helezon yaprakların hadvesi ve motor devri ile orantılıdır.İmalatını yaptığımız tüm helezon konveyör çeşitleri CEMA standartlarına göre tasarlanmaktadır.besleme helezonu

 

Paslanmaz Flexible Helezon - Esnek Helezon Konveyör Tipleri& Çalışma Şekilleri
Esnek Helezon konveyörler ,özellikle kısa mesafe uygulamalarında, götürücüler olarak çalışırlar . Özellikle bunker boşaltmalarda serbest açılarda tercih edilir. Uzunlukları 10metreye kadar milsiz olarak ulaşabilir.. Toz malzemelerde verimi oldukça yüksektir..Fakat aynı verimi granül yapıda ve farklı spesifik malzemelerde göstermeyebilir. R=3000mm de 90 derece dönüş yapabilir.PVC tozu,PP,PE,Un,susam,kakao gibi yorulmayan malzemelerde performans gösterir. Bigbag doldurma,boşaltma ve çuval doldurma boşaltma proseslerinde,bunker silo beslemelerinde etkin rol oynar. Özellikle düşük kapasitelerde kullanılır.Max 3m3/saat kapasiteye sahiptir.


Genellikle firmamız gibi üreticiler, flexible helezonun kolay kullanımına, ürüne zarar vermediğine değinseler de göz ardı edilen durumları da ifade etmek ve sorumluluk bilincinde hareket etmek gerekir. Proses bazlı çözümlerimiz ve yapılan işin sorumluluklarından dolayı bu önem arz etmektedir. Bilinmesi gereken bu negatif durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
*Flexible helezonlar gövdeleri gıdaya uyumlu olsa da yüksek hızlı çalıştıklarından dolayı ilerleyen zamanlarda özellikle gövde plaStiğinden sürtünmeden kaynaklı delinmeler ve plaStiğin eğer proses gıda ise eser miktarda karışma durumu vardır. Ayrıca bu sürtünme plaStik gövdede delinmelere neden olacaktır. Bu yüzden gıda proseslerinde çok tavsiye edilmemektedir.


* Flexible helezonlarda yüksek hız , ürünün çıkış yönünün kapanması helezon yapraklarında kırılmaya neden olabilir. Bu da zamansız duruş anlamına gelir.
* Özellikle yatay dikey akuple ürünlerde , nem içeren hammaddeler hamurlaşma problemi ile karşı karşıya kalabilir bu da giriş çıkışlarında probleme neden olabilir.
* Rijit helezonlarda herhangi aksi bir durum olduğunda direkt olarak termik atarken, flex helezonlarda kırılma ve burkulma yaşanmaktadır. Bu yüzden helezonların seçilirken bu bilgi eşliğinde değerlendirilmesi gerekir.

 

Eğer prosesiniz açılı kullanımı gerektiriyorsa kullanılabilir fakat aksi durumların hepsinde öneri ve öngörümüz rijit helezon kullanılması şeklindedir.Aşağıdaki şematik gösterim flex helezonların kullanım alanını ifade etmektedir. Flex olmasının nedeni ise rijit helezon kullanımının mümkün olmamasıdır.Ayrıca imalatı eşdeğerlerine göre daha kolay olduğundan ticari olarak tercih sebebi olmaktadır. İmalatını yaptığımız halde bu ürünün gerektirmedikçe endüstriyel tesislerde (7/24 olarak ) kullanılmaması gerektiği kanaatindeyiz.

Prosesiniz gün içinde  çok kısa bir süre çalışıyor yada ürününün buna uygun pvc,talk tarzı bir hammadde ise kullanım seçenekleri içinde düşünülebilir. Ama rijit helezonlara göre daha hafif bir ürün olduğu unutulmamalıdır.

flexible helezon prensip

 

PDF KATALOG

CEMA NEDİR?

Helezon konveyör veya vidalı taşıyıcı imal ederken belki de dikkat edilecek en önemli normdur. Yataklama, giriş, helezon tipi vs gibi önemli unsurları olması gereken standartlar topluluğudur.

mikro dozaj ve özel imalatlar

Helezon yaprakları  soğuk çekme olarak imal edilir.Büyük çaplı helezonlarda  ise laser kesim sonrası çekme yöntemi kullanılır. Komple bitmiş yada yarı mamül (yaprak-mil) olarak da imalatlar üretim programının içinde yer almaktadır. Çok küçük helezonlar ise mikro dozaj helezonları olarak da anılırlar.

İmalat Çapları

Firmamız tüm paslanmaz helezon, vidalı konveyör, vidalı götürücüler imalatını vereceğiniz  bilgiler eşliğinde, (kapasite, yoğunluk, kırılganlık,....)  çap33mm-1.000mm aralığında üretmektedir.

standart Helezon
ÇEŞİTLERİ

helezon yaprak

İmalatını yaptığımız helezon konveyör çeşitleri kısa mesafe uygulamalarında, götürücüler olarak çalışırlar. Bunun yanında ikili yada ribbon helislerine göre karıştırıcı olarak da kullanılabilirler. Özellikle atölyemizde üretilmekte olan paslanmaz helezon konveyör çeşitleri yaprak çapı, hadvesi, kapasitesi, giriş çıkış tipi, çalışma açısı, çalışma basıncı(varsa),yatak tipi, kapasitesi, taşınacak malzemenin tipi ve granül büyüklüğüne ve kırılganlığına göre tasarlanırlar.(CEMA) Gerekirse helezon yaprağı üzerine kaplama yada polyamid, kestamid, teflon giydirme yapılır. Helezon imalatımızın çoğu soğuk çekme helezon yapraklardan oluşmaktadır. Bunlar her ne kadar standart gibi görünse de proseslerin durumuna göre farklı yaprak yapısında imalatlar yapılabilmektedir. Sıklıkla kullanılan başlıca helezon imalat çeşitlerimizi ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 

  • 1.O-Boru tipi paslanmaz helezon konveyör
    2.U tipi paslanmaz helezon konveyör
    3.Konik paslanmaz helezon konveyör
    4.Esnek milsiz paslanmaz helezon konveyör
    olarak sınıflara ayrılırlar. Firmamız tüm helezon konveyör imalatını vereceğiniz bu bilgiler eşliğinde helezon yaprak çapı 15mm-1.000mm aralığında imal edilmektedir.
  • Etiketler:.helezon konveyör sistemleri , paslanmaz helezon konveyör, paslanmaz helezon konveyörler,paslanmaz helezon yapraklar, helezon imalatlaçıları, paslanmaz helezon imalat, paslanmaz helezon üretimi,helezon konveyör imalatı,helezon imalatı, helezon yaprak imalat, helezon konveyörler,helezon yaprak ,helezon konveyör imalatçıları,helezon imalatı
DAHA FAZLASI