DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.

+90-226 353 21 21

info@doseray.com     ROTARY VALVE ENGLİSH

blower

Pnömatik Taşıma Yöntemleri

Katı akışkanların blower ve kompresör havası ile  transfer methodları.

blower

PnÖmatik Transport Sistemleri

Başlıca pnömatik nakil ve pnomatik transport yöntemleri, uygulamalar...Blowerlar , blower çeşitleri

Blower İLE Seyrek - Orta - Sürekli Faz PNÖMATİK TRANSFER sistemi

Seyrek-Orta Faz(Dilute Phase)
Pnömatik taşıma  yada başka bir deyişle pnömatik transport genellikle granül ve toz yapısında olan maddeler yada çok kırılgan olmayan ürünler için tercih edilmektedir. Hava ile yapılan bu transferin faz yoğunluğuna göre hızı 12-25m/sn olarak değişmektedir.Taşıma genellikle blower yada alçak basınç kompresörlerin yardımı ile yapılır. 

Seyrek fazdaki pnömatik transfer işlemi , vakum yada basınç olarak iki şekilde yapılmaktadır. Buna kısaca negatif basınç pnömatik nakil ve Pozitif basınçlı pnömatik nakil şeklinde açıklayabilir.  Genellikle pnömatik taşıma işlemi, orta ve seyrek fazda  -0.5, +1.0 bar basınç aralığında yapılır. Bu iki yöntemin prosesin durumuna göre bir birinden iyi ayırt edilmesi gerekir. Pnömatik transfer de hava üretici olarak kullanılan Santrüfüj veya Roots tipi blowerlar,  kanatçıkları(lob)  yardımıyla ortamdaki havayı vakumla çekerek ve havayı sıkıştırırlar dolayısı ile hava giriş ağızlarında vakum çıkıç ağızlarında ise bir itme basıncı oluştururlar.


Pnömatik transfer ve taşıma sistemleri  vidalı helezon,bant ve zincirli konveyöre göre en esnek yapıdaki taşıma yöntemidir. Her ne kadar birçok yardımcı enstrüman ve toz tutma sistemleri ile beraber çalışması gerekse de bu esnek yapısı sayesinde en çok tercih edilen taşıma sistemlerinden olmuştur.

pnömatik taşıma

blower ile sevk sistemleri (vakum konveyör)
blower blower ile taşımablower ile taşıma

Seyrek fazdaki pnömatik transfer işlemi , vakum yada basınç olarak iki şekilde yapılmaktadır. Negatif basınç ile yapılan taşıma sistemine vakum transferi yada bir başka deyişle vakum konveyörü denir.  Vakum ile ürün taşınırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur sistemin hava almasını sağlamaktır. Kısaca vakuma yöntemine en iyi örnek olarak elektrik süpürgesini gösterebiliriz. Vakum transferleri genellike maximum -500mbar basınç ile çalışırlar. En etkin ürünler ise tane yada granül formundaki olanlardır. Toz yapısındaki ürünler de ise ürün ile havayı birbirinden ayırmak için filtre kullanılır. Vakum ile taşıma yapılırken ise filtreleme alanının basınca göre daha fazla olması gerekir. Kısaca vakum ile transport - vakum konveyör yönteminde filtrelere extra yük düşer. Hava emiş sistemi olarak blowerden farklı olarak vakum pompaları, yüksek basınçlı kompresör havaları da kullanılabilir.

 • Endüstriyel Uygulamalar için Pozitif Deplasmanlı Blower Özellikleri
  Ses İzolasyonlu akuStik kabinli(74-85dB),Soğutucu cebri
  Fanlı, susturuculu,emniyet valfli, gliserinli manometreli,
  basınç uygulamasında bloweri yüksek basınçta koruyan, çek
  valfli.
  Roots tipi Helis blower HLB Serisi, 11-90kw
  DN50-250 boru ile Test edilen ve Teorik Transfer basınç-debisi:
  Δp (100 mbar) Min:700m3/saat (Hava Debisi Blower Modeli ile ilintilidir.)
  Δp (1.000 mbar) Max:15.000m3/saat (Blower Modeli ile ilintilidir.
  Basınç uygulamaları:
  +1.000 mbar azami devamlı çalışma basıncı
  +1.250 mbar anlık azami basınç
  Çalışma Sıcaklığı -20 to +50°C
 • Pnömatik Taşıma PDF KATALOG pnömatik taşıma ve transfer edilen tozlar,

  Pnömatik Taşıma Sistemleri Nasıl Çalışır?

  Hava ile taşınan her mamül ilkönce hava ile karıştırılır ve sonrada, havadan ayrıştırılır. Bu iki işlemde zor olmasına rağmen esnek yapısından dolayı hep tercih edilir.
  Karıştırma işlemi rotary valveler, yükleme istasyonları ve venturi yardımıyla yapılırken ayrıştırma işlemi ise filtreler yardımı ile yapılır. Yani pnömatik transfer demek kısaca toz demek, tozu ayırmak ve mutlak filtre etmek demektir. Pnömatik Taşıma kaynağı olan hava üreteci olarak da blowerlar yani basıncı düşük yüksek hava debili fanlar kullanılır.
  Her ne kadar proses basınçlı hava ile ürünün karıştırılıp taşınma sistemi yapılıyor gibi gözükse de ciddi anlamda bir mühendislik çalışması ve tecrübe gerektiren bir iştir. Pnömatik taşıma proseslerin de aynı zamanda basınç ve vakum kullanılabilir.

  Pnömatik Taşıma Tecrübemiz

  Pnömatik transfer de taşınacak her ürün farklı karakteriStik özellik taşır. Bu yüzden her ürünün yoğunluğu ve verimli taşıma basıncıda farklıdır. Bu da pnömatik taşıma şekillerini farklılaştırır. Vakum ile taşıma veya basınç ile taşıma başlıca iki taşıma şeklidir. Un taşınan bir hatta hiçbir değişiklik yapmadan eğer şeker taşımaya kalkarsanız prosesiniz iflas etmesi beklenen bir sonuçtur. Kullandığınız ekipmanlardan hiçbiri sağlıklı olarak çalışamaz. Buna pnömatik taşıma yapılacak olan malzemenin yoğunluğu ve diğer karakteriStik özellikleri direkt olarak etki eder. Eğer proses doğru tasarlanır, doğru enstrümanlar ve ekipmanlarla çalışılırsa otomasyonda yapılacak parametre değişiklikleri ile aynı hattan hem şeker, hem un taşıyabilirsiniz. Bu örnek, uygulama noktasında ciddi bir altyapı gerekliliği ve tecrübe kavramının önemini göstermektedir.

  Neden DOSERAY PNÖMATİK TAŞIMA?

  Tasarım ve imalatlarını yaptığımız pnömatik taşıma , nakil prosesleri için ana prensip,  endüstriyel tesisler için yüksek dayanıma sahip ürünler üretmektir. Pnömatik taşıma sistemleri ilk bakışta aynı gibi görünse de zaman içinde tasarımdaki farklılıkların önemi ortaya çıkmaktadır. Bu fark da şimdiye kadar kurmuş olduğumuz tesislerdeki tecrübenin önemini ortaya koymaktadır.

  Pnömatik  ve Mekanik Taşımanın Farkı Nedir?

  blower

  Mekanik Taşıma her ne kadar zor olarak görülse ve bir takım kalıpları olsa da elektrik gücü olarak en ekonomik çözümdür. Uzun mesafelerde yatırım maliyeti fazla fakat bunun yanında güç kullanımı azdır. Genellikle tüm pnömatik transfer-transport işlemlerinde volumetrik olarak sabit debi de transfer yapmak için de kullanılır.

  Pnömatik transfer -transport( vakum transfer)  vidalı helezon, bant ve zincirli konveyöre göre en esnek yapıdaki taşıma yöntemidir. Her ne kadar birçok yardımcı enstrüman ve toz tutma sistemleri ile beraber çalışması gerekse de bu esnek yapısı sayesinde en çok tercih edilen taşıma sistemidir.

  DAHA FAZLASI
  Etiketler:pnömatik transfer, silo boşaltma sitemleri, vakum ile pnömatik transfer, vakum ile transport, vakum ile ürün, pnömatik taşıma,  vakum konveyör, vakum ile taşıma, pnömatik taşıma nakil sistemleri, pnömatik taşıma prosesleri,  pnömatik taşıma sistemleri,blower taşıma sistemleri pnömatik un,şeker,pudra şekeri,susam,ayçekirdeği taşıma, blower ile taşıma, blower taşıma, pnomatik transport, pnömatik transport, şeker taşıma sistemleri , blower fiyatları, blower üreticileri, blower eklüsü ile taşıma, blower eklüsü