doseray

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

SULTAN MAKİNA LTD.ŞTİ.

+90-226 353 21 21

Çalışma Saatleri: 08.00-18.00

mikro dozaj

Micro Dozaj

 

mikro dozaj

Götürücüler

mikro dozaj (micro dozaj)

Özellikle reçeteye göre imal edilen ilaç,kimya,gıda ve endüstriyel tesislerin ihtiyaçlarına göre spesifik olarak imal edilir.
Hassasiyetleri prosesin durumuna göre 1gr-30gr arasında değişebilir.Söz konusu hassasiyet dozajlama yapılacak hammaddelerin granül yapısı ve operasyon zamanı ile doğru orantılıdır.
Micro dozaj prosesleri özellikle helis konveyörler-vibrasyon konveyörler ve hava kilidileri yardımı ile yapılır, mekanik konveyörler iki türlü çalışırlar.
1.Tek helis
2.İki kovanlı çift helis

Tek helis dozajlayıcılar, invertör yardımıyla frekansları değiştirerek tartımın daha hassas yapılmasını sağlarken operasyon zamanı olarak batch süresini uzatır.Küçük işletmeler,uzun batch zamanları ve tekli dozajlama sistemleri için bu uygulama sıklıkla kullanılır.Oysa kısa süreli batchler ve çoklu dozaj sistemleri için çiftli helis dozajlayıcılar tercih edilmelidir.Bu batch'i oluşturan hammaddelerin daha kısa zamanda dozajlama yapılması anlamına gelir.

Mikro dozajlama sistemlerinin seçimi , dozajlayıcının yanı sıra (dozaj helezonu) prosesin işleyişi ile de ilgilidir.Bu, dozajlama yapılacak ürün veya ürünlerin tek bunkerde tartılması ve o sonrasında prosese dahil edilmesi anlamına gelir.Bir başka şekilde açıklamak gerekirse bunkere bağlı olan dozaj helezonunun azalma yöntemi ile tartım yapılması da denebilir.

PDF KATALOG

Tartım dozaj yöntemleri?

1.Azalma prensibi
2.Artma prensibi


Azalma prensibine göre yapılan dozajlama sistemlerinde her dozajlayıcının kendine ait loadcell sistemi olması gerekir. Dozajlama prosesi; Helezon,klape,hava kilidi ile yapılabilir.
Tek bunker de tartım sistemlerinde ise sadece bunkerin tartılması yeterlidir. Bu işlem yapılırken daralar alınarak doğru sonuçlara daha çabuk ulaşılır.
İlgili dozajlama sisteminin seçilmesi ise prosesi tasarlayan kişi ile ilgili olup , hammaddenin özellikleri göz önünde bulundurulması gerekir.
Micro dozaj ünitelerindeki taşıyıcı helisel kanatçık yaspısı farklılıklar gösterebilir. Bunlar açıklandığı gibi aynı çaptaki hadve ile ilgilidir.

mikro dozaj ve özel imalatlar

Micro dozaj proseslerindeki hadve helezon taşıyıcının hızını,töleransını arttırır yada azaltır. Aynı micro dozaj ünitesi için birden fazla helisel taşıyıcı birden fazla çeşit malzemeyi taşımak için kullanılabilir. Taşıyıcı kovan boru aynı olsa dahi taşınan malzeme değiştikçe rejim de değişir ve tölöranslar farklılık gösterebilir. Örneğin 1mm töleransla toz dozajlanırken aynı cihazın helisini değiştirerek 2mm töleransla granül dozajlanabilir.

Bunun yanında dozajlama işlemleri sadece helezon ile değil , hava kilidi(rotay valve), klape ile de yapıldığı unutulmamalıdır.

Verdiğimiz tüm bu bilgiler ansiklopedik görülse de proseslerinizin daha doğru tasarlanması için size bir ön bilgi şeklindedir. Sistemin yapısının bilinmesi sonuca daha doğru ulaşılması anlamına gelir.

Neden Biz?

Tüm mikro dozaj helezon götürücüler CEMA standartlarında  tasarlanmakta ve  imalatlarımız ana prensip olarak , endüstriyel tesisler için yüksek dayanıma sahip ürünler imal edilmektedir.

Hassas
TARTIM

mikro dozaj ve tartım

İmalatını yaptığımız  dozaj proseslerindeki hedef, minimum salınım ile çalışmaktır. Loadcell yardımıyla yapılan dozaj işlemleri prosesin durumuna göre 1-4 arasında loadcelli tek kefede barındırabilir. Eğer birden fazla helis tek kefede toplanıyorsa, kefe üzerindeki baskı helezonların kefeye girişlerine göre farklılık gösterebilir. Bu tür ince ayrıntılar ise mikro dozaj prosesinin esasını ifade eder.

 

  • Etiketler:mikro dozaj, mikro dozaj prosesleri, mikro dozajlama,endüstiyel dozaj,dozajlama,helezon ile micro dozaj,vibrasyon konveyörle dozajlama imalatı, micro dozaj, micro dozaj yöntemleri
DAHA FAZLASI