DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.

+90-226 353 21 21

ENGLISH ROTARY VALVE ENGLİSH

hava kilidi, rotary valve iç yapısı

Hava Kilidi Çözümleri

Endüstriyel tesisiler için,çeşitli spesifik özelliklere sahip hava kilidi çözümleri.

büyük çaplı hava kilidi, eklüs

EKLÜS

Pnömatik transport ile ürün sevki için hava kilidi ve eklüs çeşitleri.

 

Hava Kilidi Nedir?

 

Hava kilidi – eklüs – rotary valve – yıldız besleyici olarak adlandıran bu endsütriyel ekipman hava ile toz granül formundaki katı akışkan malzemelerin ayrışması için kullanılır. Siklon altlarında yada vakum sistemlerinde seperasyon işlemini gerçekleştirirken, pnömatik hatlarda ise tam tersi bir görev üstenip, hava ile ürünün orantılı bir şekilde karışmasını sağlarlar.

 

Hava Kilidi – Rotary Valve Nasıl Çalışır?

 

Hava kilidi – rotay valve  dönen rotorların arasında yerçekimi ile katı akışkanı aşağıya indirirken, rotor kanatları arasından havanın geçmesini çift yönlü olarak engeller. Böylece ayrışma yada karıştırma işlemi gerçekleşir. Kısaca aynı ekipman hem karıştırma yaparken, hem de ayrıştırma yapabilir. 

 

Hava Kilidi – Rotary Valve Nasıl Çeşitlenir?

 

Hava kilidleri genellikle katı akışkan olarak adlandırılan , toz yada granül formundaki hammaddeler için prosesin çeşitli yerlerinde kullanılabilir. Ama bu katı akışkanlıkların rejimi ve karakteriStik yapıları hava kilidinin farklılaşmasına neden olurlar. Bunların başında sıcaklık, aşındırıcılık etkisi, kimyasal korozyon, granül yada toz boyutu vs.. yer almaktadır.

 

 

Neden DOSERAY  Hava Kilidini Tercih Etmelisiniz?

 

25 yıllık tecrübemiz, karşılaştığımız çok fazla sayıdaki problem , devreye almış olduğumuz yüzlerce proses sonucu elde etmiş olduğumuz bilgi birikimi, ürünlerin belli bir düzenli yapı ve dayanıklılığa ulaşmasını sağlamıştır. Bu yüzdendir ki standart olan bir hava kilidimiz bile, sızdırmazlık, dayanım ve bakım olarak eşdeğerlerine göre oldukça güçlü bir yapıdadır. Ve bu yüzden zamansız duruşlara neden olmaz. Bu da 7/24 çalışan prosesler için önemli bir özelliktir.atex hava kilidi rotary valve

 

 

HAVA KİLİDİ - ROTARY VALVE - EKLÜS  HÜCRE TEKERİ ROTOR TİPLERİ

 • hava kilidi rotor tipihava kilidi kanat tiplerirotary valf kanat tipieklüs kanat tipiyıldız besleyici kanat tipihava kilidi kanat tipi 6hava kilidi kanat tipi 7hava kilidi kanat tipi 8
 • A1-A2-A3: Açık Kanatlı
  B1-B2-B3:Radüs-Oval Kanatlı
  C1-C2-C3:Ayarlanabilir ve Değiştirilebilir Kanatlıi
  D1: Kapalı veya düzenlenebilir rotorlu hava kilidi(Dozajlama)
 •  

  HAVA KİLİDLERİ İÇİN DROP OUT BOX- EDUCTOR çÖZÜMLERİ

          Bazı prosesler vardır ki , hava kilidi  her ne kadar pnömatik transfer sistemi içinde kullanılsa da,  boru giriş çıkış oryantasyonu bakım esnasında size sıkıntı yaşatabilir. Söz konusu bakım esnasında boruların sökülmesi çok istenen bir olay değildir.  Bu şekilde olan tesisler de blow thru hava kilidi yerine (eklüs) normal bir hücre tekeri kullanılabilir ve altına venturi etkisi yapacak bir aparat takılır. Böylece hava kilidine bakım yaparken sisteme bağlı hatlar sökülmez. Bu da size proseste esneklik sağlar.
 • hava kilidi, rotary valve uygulamasıhava kilidi çalışma şekli

Hava Kilidlerimiz

Hava Kilidi, Eklüs, Rotary Valve, airlock   tasarım ve imalatlarımızdaki ana prensip endüstriyel tesisler için yüksek sızdırmazlık ve minimum bakım -  maximum dayanıma sahip ürünler imal etmektir.


Aşınmaya Dayanıklı Hava Kilidleri

hava kilidi ölçü tablosu
aşınmaya dayanıklı hava kilidleri

Aşınmaya Karşı Dayanıklı Hava Kilidileri ve Eklüsler

Özellikle madencilik sektöründe , kum, kül, mikronize kalsit, dolamit, çimento, quvarz gibi içinde aşındırıcı hammaddeler içeren proseslerde kullanılan hava kilidleri eşdeğerlerinden farklı bir yapıya sahip olmalıdır. Bu farklılıklar prosesin kesintisiz ve doğru çalışmasını sağlayacaktır.
Bu farklılıklar üç şekilde incelenebilir.

1-Sızdırmazlık elemanları (salmastra- keçe -vs)
2-Aşınmaya uygun gövde yapısı (kaplama yada özel alaşımlı çelik, Ni-Hard, Karbür tarzı kaplamalar)
3-Alaşımlı çelik Rotorlar (Ni-Hard, Hardox, Karbür tarzı kaplamalar)

hava kilidi iç yapısı blow thru hava kilidi standart harici yataklama hava kilidi
Her ne kadar farklı özelliklerde hava kilidi – rotary valve nin ömrünü uzatsa da genel olarak ele alınabilecek özellikler bunlardır. Üretimini yapmış olduğumuz tüm çaplardaki hava kilidleri , istenilen opsiyonel özelliklerde imal edilebilir yapıya sahiptir.
Ayrıca tüm bunlara ek olarak sistem basınç altında çalışıyorsa, mevcut basınç tüm sistemi daha fazla yük altında bırakacak ve aşınma sürecini hızlandıracaktır. Hava ile karışık aşındırıcı hammadde özellikle sızdırmalık elemanlarından dışarı doğru hareket etmeye çalışır ve bu harekette zaman içinde önce sızdırmazlık elemanlarına zarar vererek ortamda toza neden olacaktır. Akabinde ise gövde ve kapakların zarar görmesine neden olacaktır.

 

hava kiidi, rotary valve air lock yapısı ve bileşenleri

Üretimini yapmış olduğumuz tüm çaplardaki hava kilidleri (rotary airlock) , istenilen opsiyonel özelliklerde imal edilebilir yapıya sahiptir.
Ayrıca tüm bunlara ek olarak sistem basınç altında çalışıyorsa, mevcut basınç tüm sistemi daha fazla yük altında bırakacak ve aşınma sürecini hızlandıracaktır. Hava ile karışık aşındırıcı hammadde özellikle sızdırmalık elemanlarından dışarı doğru hareket etmeye çalışır ve bu harekette zaman içinde önce sızdırmazlık elemanlarına zarar vererek ortamda toza neden olacaktır. Akabinde ise gövde ve kapakların zarar görmesine neden olacaktır.
Yukarıda açıklamasını yaptığımız sürecin yaşanmaması ve bu doğal sürecin kontrollü bir şekilde uzatılması için doğru seçim yapılması gerekir. Bu tür aşındırıcı proseslerde ürün mutlak bir ömüre sahiptir. Burada önemli olan zamansız duruşa neden olmamaktır. Ayrıca hava kilidi zarar görse de çalışmasına devam etmesi ve 7/24 çalışan tesislerde ilk planlı duruşa kadar idare etmesidir.

 • Etiketler: hava kilidi, rotary valve, eklüs, hücre tekeri, kül hava kilidi, kül için hava kilidi, aşınmaya dayanıklı hava kilidi, pnömatik taşıma hava kilidi , hava kilidi ankara, hava kilidi imalatçıları, özel hava kilitleri, airlock, hücre tekeri, özel hava kilidi, pnömatik transfer hava kilidi, rotary valve üretimi, rotary feeder, rotary valve feeder, paslanmaz hava kilidi, kül hava kilidi, rotary airlock
DAHA FAZLASI