DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.

+90-226 353 21 21

info@doseray.com     ROTARY VALVE ENGLİSH

şeker değirmeni

Seyrek-Orta Faz

Pnömatik taşıma ve transfer yöntemleri 

hava kilidi,eklüs

Pnomatik Transport Sistemleri

Başlıca pnömatik nakil ve pnomatik transport yöntemleri, uygulamalar..

Şeker Taşıma Sistemleri - Değirmen Şeker Prosesi - sugar grınder

 

Tecsa / Romania Sugar-Sugar Powder Process

şeker prosesi


The systems are laid out and delivered in accordance with customer requirements and joint discussions. What must be taken into consideration is that sugar is an organic product, meaning that under unfavourable conditions, a dust explosion is possible. Because of this, a pressure-shock-proof design with venting or a design that is pressure-shock-proof to 10 bar overpressure is the preferred system design.
system design with fine impact mill UPZ
and internal air/gas circuit, pressure-shock-
proof to 10 bar overpressure

1 = Feed bin
2 = Rotary valve
3 = Fine impact mill UPZ
4 = End-product bin
5 = Rotary valve
6 = Cooler
7 = Control cabinet


system design with classifier mill ZPS in through-air mode, pressure-shock-proof to 10 bar overpressure and with explosion-venting valves

1 = Feed bin
2 = Feed metering screw
3 = Rotary valve
4 = Classifier mill ZPS
5 = Explosion-venting valve
6 = Automatic filter
7 = Rotary valve
8 = Fan and explosion-venting valve
9 = Control cabinet

pnömatik taşıma

Vakum KONVEYÖRLER
vakum transport, pnömatik taşıma şeker değirmeni şeker taşıma

Seyrek fazdaki şeker prosesleri için pnömatik nakil (hava ile transfer) işlemi , vakum yada basınç olarak iki şekilde yapılmaktadır. Negatif basınç ile yapılan taşıma sistemine vakum transferi yada bir başka deyişle vakum konveyörü denir.  Vakum ile ürün taşınırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur sistemin hava almasını sağlamaktır. Kısaca vakuma yöntemine en iyi örnek olarak elektrik süpürgesini gösterebiliriz. Vakum transferleri genellike maximum -500mbar basınç ile çalışırlar. En etkin ürünler ise tane yada granül formundaki olanlardır. Toz yapısındaki ürünler de ise ürün ile havayı birbirinden ayırmak için filtre kullanılır. Vakum ile taşıma yapılırken ise filtreleme alanının basınca göre daha fazla olması gerekir. Kısaca vakum ile transport - vakum konveyör yönteminde filtrelere extra yük düşer.

 

Hava emiş sistemi olarak blowerden farklı olarak vakum pompaları, yüksek basınçlı kompresör havaları da kullanılabilir.

Pnömatik Taşıma PDF KATALOG pnömatik taşıma ve transfer edilen tozlar,

ŞEKER İÇİN PNÖMATİK TAŞIMA sistemi nasıl çalışır?

Hava ile taşınan her mamül ilkönce hava ile karıştırılır ve sonrada, havadan ayrıştırılır. Bu iki işlemde zor olmasına rağmen esnek yapısından dolayı hep tercih edilir.
Karıştırma işlemi rotary valveler, yükleme istasyonları ve venturi yardımıyla yapılırken ayrıştırma işlemi ise filtreler yardımı ile yapılır. Yani şeker prosesleri için pnömatik nakil (hava ile transfer) demek kısaca toz demek, tozu ayırmak ve mutlak filtre etmek demektir. Pnömatik Taşıma kaynağı olan hava üreteci olarak da blowerlar yani basıncı düşük yüksek hava debili fanlar kullanılır.
Her ne kadar proses basınçlı hava ile ürünün karıştırılıp taşınma sistemi yapılıyor gibi gözükse de ciddi anlamda bir mühendislik çalışması ve tecrübe gerektiren bir iştir. Pnömatik taşıma proseslerin de aynı zamanda basınç ve vakum kullanılabilir.

PNÖMATİK TAŞIMADA tecrübe...

şeker prosesleri için pnömatik nakil (hava ile transfer) de taşınacak her ürün farklı karakteriStik özellik taşır. Bu yüzden her ürünün yoğunluğu ve verimli taşıma basıncıda farklıdır. Bu da pnömatik taşıma şekillerini farklılaştırır. Vakum ile taşıma veya basınç ile taşıma başlıca iki taşıma şeklidir. Un taşınan bir hatta hiçbir değişiklik yapmadan eğer şeker taşımaya kalkarsanız prosesiniz iflas etmesi beklenen bir sonuçtur. Kullandığınız ekipmanlardan hiçbiri sağlıklı olarak çalışamaz. Buna pnömatik taşıma yapılacak olan malzemenin yoğunluğu ve diğer karakteriStik özellikleri direkt olarak etki eder. Eğer proses doğru tasarlanır, doğru enstrümanlar ve ekipmanlarla çalışılırsa otomasyonda yapılacak parametre değişiklikleri ile aynı hattan hem şeker, hem un taşıyabilirsiniz. Bu örnek, uygulama noktasında ciddi bir altyapı gerekliliği ve tecrübe kavramının önemini göstermektedir.

Neden DOSERAY PNÖMATİK TAŞIMA?

Tasarım ve imalatlarını yaptığımız pnömatik taşıma , nakil prosesleri için ana prensip,  endüstriyel tesisler için yüksek dayanıma sahip ürünler üretmektir. Pnömatik taşıma sistemleri ilk bakışta aynı gibi görünse de zaman içinde tasarımdaki farklılıkların önemi ortaya çıkmaktadır.

Pnömatik  ve Mekanik Taşımanın Farkı Nedir?

pnömatik taşıma

Mekanik Taşıma her ne kadar zor olarak görülse ve bir takım kalıpları olsa da elektrik gücü olarak en ekonomik çözümdür. Uzun mesafelerde yatırım maliyeti fazla fakat bunun yanında güç kullanımı azdır. Genellikle tüm şeker prosesleri için pnömatik nakil (hava ile transfer)-transport işlemlerinde volumetrik olarak sabit debi de transfer yapmak için de kullanılır.

şeker prosesleri için pnömatik nakil (hava ile transfer) -transport( vakum transfer)  vidalı helezon, bant ve zincirli konveyöre göre en esnek yapıdaki taşıma yöntemidir. Her ne kadar birçok yardımcı enstrüman ve toz tutma sistemleri ile beraber çalışması gerekse de bu esnek yapısı sayesinde en çok tercih edilen taşıma sistemidir.

DAHA FAZLASI
Etiketler:şeker prosesleri için pnömatik nakil (hava ile transfer), silo boşaltma sitemleri, vakum ile şeker prosesleri için pnömatik nakil (hava ile transfer), vakum ile transport, vakum ile ürün, pnömatik taşıma,  vakum konveyör, vakum ile taşıma, pnömatik taşıma nakil sistemleri, pnömatik taşıma prosesleri,  pnömatik taşıma sistemleri, pnömatik un,şeker,pudra şekeri,susam,ayçekirdeği taşıma,blower ile taşıma, blower taşıma, pnomatik transport, pnömatik transport, şeker taşıma sistemleri , pudra şekeri taşıma, şeker taşıma sistemleri, şeker taşıma, hava ile şeker taşıma