..::SULTAN MAKINA-DOSERAY DOSING SYSTEMS::...

KISACA INERTİZASYON SİSTEMİNİN  UYGULAMASI
1.Işıklı Çakar
2.Oksijen-karbonmonoksit-ısı dedektörü-prob
3.ATEX FİLTRE
4.Patlama diyafram kapakları
5.Çok noktodan alınan ısı ve seviye değerleri
6.ATEX seviye,basınç,nem ve diper problar
7.Basınç rahatlama valfi
8.Kollektörler
9.DINXXX Normunda Silo
10.Silo doldurma nozulu
11.Silo Boşaltma Sistemi
12.INERT Gaz Bataryaları
13.Topraklama
14.Boşaltma Sistemi
15.Hava kaynatma pedleri.

İnertizasyon sistemlerinde en çok  bulunabilirliliğin göre N2 ve CO2 kullanılır.

İNERTİZASYON PROSESLERİ VE ATEX

İnertizasyon kısaca patlama ve yangın risklerini ortadan kaldırarak prosesin sağlıklı bir şekilde işlemesi için şartların durağan hale getirilmesi anlamına gelir. İnertizasyon genellikle depolama alanı yada silo için düşünülmesi pek de yanlış olmaz.Askıda duran tozlarla birlikte kritik ısı ve oksijen seviyesinin yüksek olması risk faktörünün her zaman olduğunu gösterir.
Bu bazen silo içinde, bazen karışımın yapılacağı mixer içinde bazen de kapalı ortamdaki bir bunker de bile olabilir. İNERTİZASYON daki kritik seviyeler her zaman tozun yada granül yapıdaki hammaddenin rejmine göre farklılık gösterir.Bu tamamı ile inertizasyon yapılacak olan prosesin tipi,yapısı ve uygulaması ile ilgilidir. Kömür tozu depolama silosu ile pudra şekeri bunkeri ve mixerindeki patlama ve yanma riskleri birbirinde farklıdır.

Kömür tozu silosundaki 70C ısı ve %xx oksijen kritik olabilirken aynı şartlar şeker için geçerli olmayabilir. Özellikle pnömatik transfer hatları ile beslenen silolar ve kapalı depolama alanları ile birlikte anılan bu proseslerde patlamayı oluşturan bileşenler aşağıdaki gibidir.
İNERTİZASYON SİSTEMLERİ

1.ISI 2.OKSIJEN 3.ORTAMDA ASKIDA OLAN TOZLAR 4.PATLAMA KAYNAĞI

INERTIZASYON da patlamanın olmaması için sadece ortamdaki oksijen seviyesinin bataryalarda depolanan yüksek basınçlı yanma özelliği olmayan gazla değişmesi anlamına gelir ve yangının-patlamanın birinci şartının sona erdirilmesi sağlar.
Fakat bu hiç bir zaman yeterli değildir. Eğer inertizasyon yapılan silo yada bunker pnömatik olarak yükleniyorsa sıkışmadan dolayı mutlaka ısı açığa çıkacaktır.Havadaki nem ısı yükünün tozlara en kolay naklini sağlayan elemandır.

Eğer mümkünse pnömatik nakil havasının soğutulması, şartlandırılması gerekebilir. Pnömatik hatlar, statik elektrik jeneratörüdür bu yüzden boru eklerinde mutlaka statik elektrik önleyici topraklama ve atlama kablolarının çekilmesi gerekir.

Yine kıvılcım kaynağı olabilecek metalin metal değmesini önlemek amacı ile metal seperatörler kullanılabilir.Ayrıca pnömatik transfer rastgele değil tamamı ile optimumda çalışarak mal hava karışımı ortamda toz bırakmayacak bir hesapla yapılmalıdır.(Ör.Yoğun faz)

Bunun yanısıra olabilecek herhangi bir patlamaya karşı bunker ve silolarda patlama kapakları-diyaframlar, Atex filtreler,gaz ölçerler,sıcaklık ölçerler,seviye ölçerler ve tüm bu prosesi kontrol eden bir otomasyon sistemi olmassa olmazlardandır.
 

 

 

Ana Sayfa|Firma Profili|Taşıma Sistemleri|Depolama Sistemleri|Otomasyon|Proses Bilgisi|Ürünler|Referanslar&Fuarlar|İletişim