DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.

+90-226 353 21 21

info@doseray.com

yön klapesi, yon klapesi, yonlendirme valfi, pnömatik yön klapesi

YÖN KLAPESİ

Pnmnatik transfer hatları için yön valfleri, üç yollu vanalar, yön klapeleri,flap tipi yön klapesi

multiport pneumatic valve

çok YOLLU KLAPELER

Pnömatik transfer hatları için çok yollu pnömatik  valfler, multiport, selektör vanalar,multi way vana

 Yön Klapesi Nerede Kullanılır?

Başta gıda olmak üzere,plaStik,ilaç, kimya sanayisinde ve her türlü toz granül yapıdaki malzemeleri bir noktadan farklı x sayıda noktaya göndermek için kullanılır.Pnömatik yön klepelerimiz 60.3mm - 220mm lik paslanmaz AISI 304 inox, Aluminyum Döküm,Çelik döküm,Ni-Hard ı olarak standart tipte üretilmektedir.Bunun yanı sıra spesifik projeler de daha büyük yönlendirme klepelerini imalatları ve projelendirme hizmetleri verilmektedir. Pnömatik yön klapelerinin dizaynları maximum 2 bar iç basınca göre imal edilmiştir. Kısacası bu klapeler sadece pnömatik blower ve yüksek basınçlı orta faz transfer sistemlerinde kullanılabilir. Ayrıca blower çalışırken de aktif edilebilirler.multiport valve

 

İki yollu flap tipi yön değiştirme valfi, pnömatik taşıma endüstrisinde kullanılabilecek tozları, peletleri veya granülleri diğer tabiri ile tüm katı akışkanları bir noktadan diğerine minimum basınç düşüşü ve yüksek sızdırmazlık verimliliği ile yeniden yönlendirme gereksinimini karşılamak üzere tasarlanmıştır.  Yön valfleri , aşındırıcı oan yada olmayan, serbest akışlı ürünlerin taşınması için uygundur.Sadece prosesin durumuna göre farklılık gösterirler. Gövde olarak AlMg3,C1050,42CrMo4 gibi opsiyonlara sahiptirler. Pozitif basınçta 2 bar'a kadar ve negatif basınçta -0.5 bar'a kadar basınçta çalışan pnömatik taşıma sistemlerinde kullanılabilirler ve kolay bakım özelliğine sahiptirler. Flap tipi Yön Valfi, pnömatik taşımanın olduğu hemen hemen her sektörde ve her tür hafif aşındırıcı tozlar veya granül malzemeler için uygulanabilir.

 

yön klapesi, yönlendirme valfiyönlendirme valfimultiport valve, multiport vana

kLape pdf KATALOG

yön klapesimultiway port

 

 

Multı-port  çok yollu klapeler

Multiport- Çoklu pnömatik yönlendirme klape uygulamaları birden fazla iki yollu yönlendirme valfinin yetersiz geldiği yerlerde otomasyon ve uygulama,takip açısından kolaylık sağladığından dolayı kullanılır."Bir nev-i kollektör gibi çalışır. Oysa ikili yönlendirme valfleri sanki bir otoyoldan ayrılan tali yollar mantığı ile hareket eder. Multiport uygulamalarının tek handikapı eğer proses aynı iStikamette devam ediyorsa daha fazla boru kullanılması şeklinde açıklansa da her ikisinin de kullanım alanı farklıdır. Tek giriş 4,6,8,10,12,16... çıkış şeklinde AISI304 76.1mm ve 200 mm lik ve DN standardındaki tüm borulara göre spesifik çözümler üretilebilir. Balıkçılık sektöründe aktif olarak kullanılır ve selektör valf olarak da yaygın bir kullanımı vardır.  Multiport valf, klapelerin çalışması diğer 3 yollu valflere göre daha yavaş olduğu için hatta basınç varken çalıştırılmazlar.

slıde tıpı PNÖMATİK yÖn klapeleri

Flap tipi yön klapelerinin aksine açma kapama işlemi bir sürgü şeklinde yapılır. Sadece aynı cins hammaddelerin kullanıldığı prosesler için uygundur. Flap tipinden avantajı daha uzun ömürlü olmasıdır.Dezavantajı ise sistem tasarımı yüzünden içinde çapına göre bir miktar ürün barındırmasıdır.Ölçü olarak ise diğer tipte olduğu gibi  DN standardındaki tüm borulara göre spesifik çözümler üretilebilir. 

pnömatik yön klapesiyön klapesi

multiport valve

Özel Dizayn Klapeler

Her proses farklı bir rejime sahiptir. Bazı durumlarda standart uygulamalar yeterli olmayabilir. Bu yüzden prosesinizin durumuna göre aşınmaya karşı , sıcaklığa duyarlı, yüksek kapasiteli , farklı sıcaklıklar, basınç ve atmosferik şartlarda çalışacak  spesifik yön klapeleri - multi port klape üretiyoruz.


 

PINCH VALF TAM GEÇİŞ YÖN klapelerİ

pinch diverter valve

 Bazı prosesler vardır ki, kesit daralması, aşındırıcılık etkisi vs durumlardan dolayı özel dizayn gerektirebilir.Basınç yada vakum gözetmeksizin böyle durumlarda çözüm şekli değişkenlik gösterebilir. Bu tür prosesler için pinch valf üstüne kurgulu özel , imalat çözümlerimiz mevcuttur. 22-30-45,"y"  gibi farklı açıya göre tam geçiş sağlanarak istenilen gereksinimler yerine getirilir.Bu tür klapeler özellikle vakum hatlarında 2,3 ve çoklu şeklinde fazlaca bir kullanım alanına sahiptir. Pinch valfin doğası gereği iç contanın şişmesi sızdırmazlık oluştururken , tam açılması ile yüksek geçirgenlik sağlaması , genellikle tercih sebebidir. Bu ürün hattan aynı cins katı akışkan hammadde  geçecekse kullanıma uygundur.Ayrıca aşındırıcı etkisi olan prosesler için kullanımı özellikle tavsiye edilir. Bakımı , eşdeğerlerine göre çok daha kolaydır.Yön klape gövdesini değiştirmeden sadece pinch valf contası ile kolayca müdahale edilir. Ayrıca ürün ürüne çalıştığı için aşınma minimum seviyede geerçekleşir. DN ölçülerinde tüm çaplarda 2 ve 3 çıkış olarak özel olarak üretilirler.

diverter valvediverter pinch valveyön klepesi

 

Yön Klapesi Model

Ölçüler
(mm)

Yön Kontrol Valfı
Tek Bobin

Hava Basıncı
(Bar)

A

B

C

ØD

ØKullanılan boru ölçüleri

DIV76

76

400

362

90

60.3-76.1MM

5/2"-24v DC

3.0

DIV114

114

600

453

115

101-114.3mm

5/2"-24v DC

3.0

DIV150

150

800

516

140

125-150mm

5/2"-24v DC

3.0

 

Pantalon Klape

pantalon klape

Pantalon klapeler prosesin durumuna göre 30°,45° şeklinde genel bir yapıya sahiptir. Özellikle 45° olan model simetrik olarak kullanılabilir.Ürütim programı 150x150-400x400 Ø DN150-DN400 şeklindedir.

Pantolan Klapeler genellikle kuru katı akışkanların atmosferik proseslerdeki mekanik hareketlerini yönlendirmek için kullanılan cihazlardır. Manuel,Pnömatik,Motorlu olmak üzere üç şekilde tahtik edilirler Tüm ürünlerde konum switchi mevcut olup, plc otomasyon sistemi ile uyumlu olarak çalışır. Yatklama sistemleri rulmanlı bir yapıya sahip olup, kolay bakım konstrüksiyonu ile bakım dostudur. Basınç hatlarında sızdırmalıklarından dolayı kullanımı tavsiye edilmez.Gövde yapısı AISI304-AISI316-S235JR-HARDOX gibi farklı yüksek alaşım çeliklerinden oluşur.

DIN normu borulara göre göre üretilirler.Bunun yanında yine proses özel kare konstrüksiyon da imalat programının içindedir. Gıdaya uygun FDA onaylı silikon,poliüretan contalı olarak seçeneklere sahiptir. Ürünün Genel yapısı kare şeklinde olup redüksiyon ile yuvarlak  konstrüksiyona geçiş yapılır.Yönlendirmeyi yapan iç flap değiştirilebilir özelliğe sahiptir.

 
pantalon klape  pantalon klape pantalon klape

Tüm boru çaplarına göre spesifik yön klapesi imalatı

Özellikle slide tipi yön klapeleri diğer yön klapelerine iStinaden daha çabuk aksiyon gösterecek ve flexibilitededir. Kaynak konstrüksiyondan imal edildikleri için imalat süreçleri daha kısadır , istenilen özel ölçüde imal edilmeleri mümkündür.

 

  • Etiketler:yön klepesi,  yönlendirme valfi, pnömatik yön klepesi, yön klapesi, pnömatik klape imalatı, multiport uygulamaları, multiport,çok yollu yön klapesi, pnömatik transfer yön valfi, yön klapesi, balık çiftlikleri için selektör valf ,pantalon klape, pantalon yön klapesi,pantalon klepe,çatal vana,,pantalon klepe, pinch diverter valve, pinch yön klapesi