DOSERAY

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.

+90-226 353 21 21

Çalışma Saatleri: 08.30-17.30

mikro dozaj

Micro Dozaj Sistemleri

Loss in weight,gravimetrik,volumetrik,sürekli dozaj prosesleri

mikro dozaj

AZALAN AĞIRLIK PRENSİBİ

Değişebilir mini helezonlar, dozaj uçları, loss in weight dozaj feeder, Loss in weight tartım,Azalan ağırlık  prosesleri,gravimetrik dozaj,

Micro Dozajlayıcılar nerede kullanılır? (micro dozaj)

Özellikle reçeteye göre üretim yapan  ilaç,kimya,gıda ve endüstriyel tesislerin ihtiyaçlarına göre spesifik olarak imal edilir. İçinden geçecek malzeme ve prosesin durumuna göre değişik hadve, çap ve tipte üretilirler.


Hassasiyetleri prosesin durumuna göre 1gr-30gr arasında değişebilir.Söz konusu hassasiyet dozajlama yapılacak hammaddelerin granül yapısı ve operasyon zamanı ile doğru orantılıdır.
Micro Dozaj Helezonları içinden geçecek malzemenin durumuna göre
1.Tek helis
2.İki kovanlı çift helis , olmak üzere ikiye ayrılır.

Tek helis dozajlayıcılar, invertör yardımıyla frekansları değiştirerek tartımın daha hassas yapılmasını sağlarken operasyon zamanı olarak batch süresini uzatır.Küçük işletmeler,uzun batch zamanları ve tekli dozajlama sistemleri için bu uygulama sıklıkla kullanılır.Oysa kısa süreli batchler ve çoklu dozaj sistemleri için çiftli helis dozajlayıcılar tercih edilmelidir.Bu batch'i oluşturan hammaddelerin daha kısa zamanda dozajlama yapılması anlamına gelir.

Mikro dozajlama sistemlerinin seçimi , dozajlayıcının yanı sıra (dozaj helezonu) prosesin işleyişi ile de ilgilidir.Bu, dozajlama yapılacak ürün veya ürünlerin tek bunkerde tartılması ve o sonrasında prosese dahil edilmesi anlamına gelir.Bir başka şekilde açıklamak gerekirse bunkere bağlı olan dozaj helezonunun azalma yöntemi ile tartım yapılması da denebilir.

Micro Dozaj PDF Katalog

Tartım ve Dozaj yöntemleri?

1.Azalma prensibi (Azalan Ağırlık prensibi ile Tartım)
2.Artma prensibi


 

Azalan ağırlık ünitesinin çalışma prensibi şu şekildedir, içi malzeme dolu bir kefe loadcell üzerine oturtulmuştur, kefe altında ve kefe şasesine daraya dahil bir yada twin çalışan helezon besleyici vardır. Besleyici(helezon)  prosese göre vibrasyon kobveyör,havalı bant,hava kilidi de  şeklinde karşımıza çıkabilir. Loadcell sinyalleri ve helezon besleyicinin kontrolü PLC ye gitmektedir.

PLC üzerindeki yazılım da set edilen miktara göre helis besleyici hızlı yada yavaş bir şekilde çalıştırmaktadır. Dozajlanan miktar ise kefe üstündeki ağırlığın azalmasına göre hesaplanmaktadır.

 
Azalma prensibine göre yapılan dozajlama sistemlerinde her dozajlayıcının kendine ait loadcell sistemi olması gerekir. Dozajlama prosesi; Helezon,klape,hava kilidi ile yapılabilir.


Tek bunker de tartım sistemlerinde ise sadece bunkerin tartılması yeterlidir. Bu işlem yapılırken daralar alınarak doğru sonuçlara daha çabuk ulaşılır.
İlgili dozajlama sisteminin seçilmesi ise prosesi tasarlayan kişi ile ilgili olup , hammaddenin özellikleri göz önünde bulundurulması gerekir.
Micro dozaj ünitelerindeki taşıyıcı helisel kanatçık yaspısı farklılıklar gösterebilir. Bunlar açıklandığı gibi aynı çaptaki hadve ile ilgilidir.

micro dozaj ve özel imalatlar

Micro dozaj proseslerindeki hadve helezon taşıyıcının hızını,töleransını arttırır yada azaltır. Aynı micro dozaj ünitesi için birden fazla helisel taşıyıcı birden fazla çeşit malzemeyi taşımak için kullanılabilir. Taşıyıcı kovan( boru) ,  aynı olsa dahi taşınan malzeme değiştikçe rejim de değişir ve tölöranslar farklılık gösterebilir. Örneğin 1mm töleransla toz dozajlanırken aynı cihazın helisini değiştirerek 2mm töleransla granül dozajlanabilir.

Bunun yanında dozajlama işlemleri sadece helezon ile değil , hava kilidi(rotay valve), klape ile de yapıldığı unutulmamalıdır.

Verdiğimiz tüm bu bilgiler ansiklopedik görülse de proseslerinizin daha doğru tasarlanması için size bir ön bilgi şeklindedir. Sistemin yapısının bilinmesi sonuca daha doğru ulaşılması anlamına gelir.

Neden DOSERAY Micro Dozaj?

Tüm mikro dozaj helezon götürücüler CEMA standartlarında  tasarlanmakta ve  imalatlarımızda  ana prensip olarak , endüstriyel tesisler için yüksek dayanıma sahip ürünler imal edilmektedir.

Micro Dozaj ve Hassas Tartım

mikro dozaj ve tartım

İmalatını yaptığımız  dozaj proseslerindeki hedef, minimum salınım ile çalışmaktır. Loadcell yardımıyla yapılan dozaj işlemleri prosesin durumuna göre 1-4 arasında loadcelli tek kefede toplanabilir. Eğer birden fazla helis tek kefede toplanıyorsa, kefe üzerindeki baskı helezonların kefeye girişlerine göre farklılık gösterebilir. Bu tür ince ayrıntılar ise mikro dozaj prosesinin esasını ifade eder.

 

  • Etiketler:mikro dozaj, mikro dozaj prosesleri, mikro dozajlama,endüStiyel dozaj,dozajlama,helezon ile micro dozaj,vibrasyon konveyörle dozajlama imalatı, micro dozaj, micro dozaj yöntemleri, loss in weight feeder, gravimetrik dozajlma, gravimetrik dozaj, azalan ağırlık ile tartım, loss in weight
DAHA FAZLASI