DOSERAY

 DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

Sultan Makina Ltd.Sti.

+90-226 353 21 21

info@doseray.com     ROTARY VALVE ENGLİSH

helezon imalatı

Helezon

15mm den 1.000mm çapa kadar standart soğuk çekme helezon konveyör imal ediyoruz.

helezon imalatı, helezon

Esnek Helezonlar

Çeşitli uygulamalar için esnek, şaftsız flexible helezon uygulamaları...

cema standartlarında helezon üretimi

Mekanik Taşıma(Helezon konveyör, kovalı elevatör...vs) her ne kadar zor olarak görülse ve bir takım kalıpları olsa da elektrik gücü olarak en ekonomik çözümdür.Konveyör uygulamaları uzun mesafelerde yatırım maliyeti fazla olduğundan pek tercih edilmezler.Fakat işletme maliyeti ise bunun tam tersi olarak çok daha düşüktür.

Helezon konveyör sistemleri besleme tipine göre feeder,götürücü, yada dozajlayıcı olarak da çalışabilirler.Eğer bir helezon konveyör hep aynı şekilde ve kapasitede besleniyorsa o oranda mal taşıma ve dozajlama işlemi de yapabilir.Bu kavram "O" tipi konveyörler için geçerlidir.Helezon konveyörün kapasitesi ise helezon yapraklarının hadvesi ve motor devri ile orantılıdır.İmalatını yaptığımız tüm helezon konveyör çeşitleri CEMA standartlarına göre tasarlanmakta ve imal edilmektedir.helezon yaprak

 

 

Flexible Helezon - Esnek Helezon Konveyör Tipleri & Çalışma Şekilleri
Esnek Helezon konveyörler ,özellikle kısa mesafe uygulamalarında, götürücüler olarak çalışırlar . Özellikle bunker boşaltmalarda serbest açılarda tercih edilir. Uzunlukları 10metreye kadar milsiz olarak ulaşabilir.. Toz malzemelerde verimi oldukça yüksektir..Fakat aynı verimi granül yapıda ve farklı spesifik malzemelerde göstermeyebilir. R=3000mm de 90 derece dönüş yapabilir.PVC tozu,PP,PE,Un,susam,kakao gibi yorulmayan malzemelerde performans gösterir. Bigbag doldurma,boşaltma ve çuval doldurma boşaltma proseslerinde,bunker silo beslemelerinde etkin rol oynar. Özellikle düşük kapasitelerde kullanılır.Max 5m3/saat kapasiteye sahiptir.

Esnek Helezon Kullanım Alanları Değerlendirmesi


Her ne kadar kolay kullanıma sahip olsa da, prosesin durumuna, operatörün kullanımına, boşta çalışmasına, çıkışının kapanmamasına , ürünün higroskopik olması durumuna göre çeşitli kriterlere sahiptir.


Genellikle firmamız gibi üreticiler, flexible helezonun kolay kullanımına, ürüne zarar vermediğine değinseler de göz ardı edilen durumları da ifade etmek ve sorumluluk bilincinde hareket etmek gerekir. Proses bazlı çözümlerimiz ve yapılan işin sorumluluklarından dolayı bu önem arz etmektedir. Bilinmesi gereken bu negatif durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
*Flexible helezonlar gövdeleri gıdaya uyumlu olsa da yüksek hızlı çalıştıklarından dolayı ilerleyen zamanlarda özellikle gövde plaStiğinden sürtünmeden kaynaklı delinmeler ve plaStiğin eğer proses gıda ise eser miktarda karışma durumu vardır. Ayrıca bu sürtünme plaStik gövdede delinmelere neden olacaktır. Bu yüzden gıda proseslerinde çok tavsiye edilmemektedir.besleme helezonu


* Flexible ( esnek ) helezonlarda yüksek hız , ürünün çıkış yönünün kapanması helezon yapraklarında kırılmaya neden olabilir. Bu da zamansız duruş anlamına gelir.
* Özellikle yatay dikey akuple ürünlerde , nem içeren hammaddeler hamurlaşma problemi ile karşı karşıya kalabilir bu da giriş çıkışlarında probleme neden olabilir.
* Rijit helezonlarda herhangi aksi bir durum olduğunda direkt olarak termik atarken, flex helezonlarda kırılma ve burkulma yaşanmaktadır.Bu yüzden helezonların seçilirken bu bilgi eşliğinde değerlendirilmesi gerekir.Ayrıca flex olan gıdaya uyumlu plaStik borunun eser miktarda aşınması ve gıdaya karışması da göz önünde bulunbdurulmalıdır. Eğer prosesiniz açılı kullanımı gerektiriyorsa kullanılabilir fakat aksi durumların hepsinde öneri ve öngörümüz rijit helezon kullanılması şeklindedir.Flexible helezonlar genellikle çok agresif olmayan pvc,toz kalsit gibi ürünlerde kullanınımı önerilir.

 

Helezon PDF Katalog

HELEZON KONVEYÖRDE CEMA  NEDİR?

Helezon konveyör veya vidalı taşıyıcı imal ederken belki de dikkat edilecek en önemli normdur. Yataklama, giriş, helezon yaprak kalınlığı, helezon tipi vs gibi önemli unsurların nasıl olması gerektiğini gösteren  standartlar topluluğudur.

mikro dozaj ve özel imalatlar

Helezon yaprakları  soğuk çekme olarak imal edilir.Büyük çaplı helezonlarda  ise laser kesim sonrası çekme yöntemi kullanılır. Komple bitmiş yada yarı mamül (yaprak-mil) olarak da imalatlar üretim programının içinde yer almaktadır. Çok küçük helezonlar ise mikro dozaj helezonları olarak da anılırlar.

helezon konveyörhelezon konveyöru helezon

Neden Biz?(CEMA)

İmalatını yaptığımız tüm helezonlar CEMA standartlarında  tasarlanmaktadır. Ve  ana prensibimiz  , endüstriyel tesisler için yüksek mekanik dayanıma sahip ürünler  imal etmektir.

standart Helezon
ÇEŞİTLERİ

helezon yaprak, helezon imal

İmalatını yaptığımız helezon konveyör çeşitleri kısa mesafe uygulamalarında, götürücüler olarak çalışırlar. Bunun yanında ikili yada ribbon helislerine göre karıştırıcı olarak da kullanılabilirler. Özellikle atölyemizde üretilmekte olan paslanmaz helezon konveyör çeşitleri yaprak çapı, hadvesi, kapasitesi, giriş çıkış tipi, çalışma açısı, çalışma basıncı(varsa),yatak tipi, kapasitesi, taşınacak malzemenin tipi ve granül büyüklüğüne ve kırılganlığına göre tasarlanırlar.(CEMA) Gerekirse helezon yaprağı üzerine kaplama yada polyamid, kestamid, teflon giydirme yapılır. Helezon imalatımızın çoğu soğuk çekme helezon yapraklardan oluşmaktadır. Bunlar her ne kadar standart gibi görünse de proseslerin durumuna göre farklı yaprak yapısında imalatlar yapılabilmektedir. Sıklıkla kullanılan başlıca helezon imalat çeşitlerimizi ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 

 • 1.O-Boru tipi paslanmaz helezon konveyör
  2.U tipi paslanmaz helezon konveyör
  3.Konik paslanmaz helezon konveyör
  4.Esnek milsiz paslanmaz helezon konveyör
  olarak sınıflara ayrılırlar. Firmamız tüm helezon konveyör , helezon üretimlerini vereceğiniz bu bilgiler eşliğinde helezon yaprak çapı 15mm-1.000mm aralığında imal etmektedir.
 • helezon imalatmini helezon, dozaj helezonu
 • Etiketler: helezon, helezon konveyör sistemleri , paslanmaz helezon konveyör, paslanmaz helezon konveyörler,paslanmaz helezon yaprakları, helezon imalatlaçıları, paslanmaz helezon imalat, paslanmaz helezon üretimi,helezon konveyör imalatı,helezon imalatı, helezon yaprak imalat, helezon konveyörler,helezon yaprak , helezon yaprak imalatı, helezon konveyör imalatçıları,helezon imalatı , helezon karıştırıcılar, helezon üreticileri, helezon konveyör, esnek helezon, flexible helezon
  DAHA FAZLASI