doseray

DEPOLAMA-DOZAJ-TRANSFER  

 

SULTAN MAKİNA LTD.ŞTİ.

+90-226 353 21 21

Çalışma Saatleri: 08.00-18.00

silo boşaltma sistemleri

Binactivators

 

bin activators

Boşaltma Sistemleri

silo boşaltma sistemleri - bın actıvators

Dökme olarak alınan ve akıcı olmayan malzemelerin depolandıktan sonraki temel problemi akıcılıktır. İlk olarak köprülenme olarak karşımıza çıkan bu sorun ortamın fiziksel şartları , atmosferik şartlar, nem, yoğunluk ve ürünün spesifik özellikleri ile de birleşince başka sıkıntıları yanında getirebilir.

 

 İç yada dış mekan silolarında depolanan toz yada granül yapıdaki maddeler farklı yöntemler kullanarak boşaltılabilir. Silo Boşaltma sistemi daha çok sonraki prosesin veya taşımanın tipi (pnömatik,mekanik),depolanan ürünün cinsi(aşındırıcı vs…yoğunluğu, karakteristiği, partükül büyüklüğü) ve kapasite ile ilgilidir. Kurulumunu yaptığımız kimya,yapı ve gıda proseslerindeki toz hammaddeler (toz şeker, un, kakao, pudra şekeri,nişasta,çimento, kalsit,PP..vs) 60 derecelik koniklerle başlayan granül-toz malzeme yolculuğu vibrasyon konikleri yada diğer adıyla (bin activator-bin activators-bin aktivatör-silo aktivatörü-Vibrasyon Koniği, Sarsak, rotoflow).


Bin aktivatör yardımı ve farklı frekans ve güçteki titreşim yardımıyla malzemeyi orantılı-orantısız bir şekilde çıkış nozulundan aşağıya dökülmesini sağlar.Bin aktivatör könikleri vibrasyonu silonun tüm içine ilettiği için segregasyon probleminin önüne de geçer. Segregasyon sadece akışla ilgili bir problem değil farklı tane boyutlarından oluşan malzemenin silo içinde farklı karekteristik göstermesi anlamına da gelir.Toz granül yapıdaki malzemenin silo içindeki segregasyonunu önlemenin ilk ve temel yollarından biri de bin aktivators-bin aktivatör uygulamalarıdır.


Eğer bin aktivatör- bin activator sonrası, Pnömatik transfer-nakil yapılacaksa vibrayon koniği,bin aktivatör sonrası malzeme seçilen transfer fazına göre hatta giderek basınçlı kabı veya hava kilidini besleyebilir.

bin aktivatör silo malzemeleri

PDF KATALOG

EK AKIŞKANLAŞTIRMA SİSTEMLERİ

Bin aktivatör yardımı ile yapılan silo boşaltma operasyonu sonucunda hızlı ve etkili deşarj sağlanır. Ayrıca Buna destek olarak hava şokları, aeratörler, hava desteği de operasyonu pozitif yönde etkiler.
Bin aktivatör könikleri vibrasyonu silonun tüm içine ilettiği için ayrıca segregasyon probleminin önüne de geçer. Segregasyon sadece akışla ilgili bir problem değil farklı tane boyutlarından oluşan malzemenin silo içinde farklı karekteristik göstermesi anlamına da gelir.Toz granül yapıdaki malzemenin silo içindeki segregasyonunu önlemenin ilk ve temel yollarından biri de bin aktivators-bin aktivatör uygulamalarıdır. Her nekadar bin aktivatörler bu işin çözümü gibi görülse de bloklaşan ve akışı engelleyen hammaddeler için topak kırıcı lumb breaker uygulanmasıda sisteme dahil edilebilir

Konik tipleri

 • Bizler biliriz ki her proses birbirinden farklıdır.Yöntem aynı olsa da kritik noktalardaki çok küçük ayrıntılar prosesleri durdurma noktasına bile getirebilir. “Bizler buna kısaca her prosesin rejmi ayrıdır tabirini kullanırız..” Bu yüzden Vibrasyon Konikleri,Bin aktivatör,bin activators depolanacak ürünün cinsi ile orantılı bir şekilde farklılık gösterirler.
  1.Malzemenin Akışkanlığı (Statikliği)
  2.Granül Büyüklüğü yada büyüklükleri
  3.Granül Yapısı-(Birbirini kitlemesi-Örneğin uzun yassı makarna
  şeklindeki hammaddelerin akışkanlığı formsuz granüllere göre daha
  zordur.)
  4.Kapasite
  5.Aşındırıcılık Etkisi
  6.Koroziflik şeklinde kısaca sıralanabilir.
  Bu da duruma göre bin activator’un yani iç koniğinin açısını,tipini, seramik teflon kaplama özelliğini yada akışkanlığa göre ulpolen,kestamid tarzı aşındırıcı olmayan fakat akışkanlığı arttırıcı ek donanımlar katmaya neden olur.Ayrıca tüm bu ek değişiklikler deflektör kısmı içinde geçerlidir.

Köprülenme Problemlerine Son

Silo yada bunker boşaltmak zaman zaman ürünün özelliğine göre sıkıntı oluşturması proseste ekipman eksikliği anlamına gelir. Özellikle köprülenme problemleri bunların başında gelir. Bin aktivatör kullanımına  temel olarak bu tür durumlarda başvurulur. Ama bu bin aktivatörün yeterli olduğu anlamına gelmez. Prosesisin durumuna ürünün ketleşmesine göre harici ekipmanlar da işin içine dahil edilebilir.

Segregasyon
Problemleri

silo havalandirma

Diğer silo boşaltma yöntemi ise silo içini havalandırmadır. Fluidized bed olarak anılan bu yöntemde etkili bir silo boşaltma, akışkanlaştırma yoludur.

silo boşaltma
Bin aktivatör könikleri vibrasyonu silonun tüm içine ilettiği için ayrıca segregasyon probleminin önüne de geçer. Segregasyon sadece akışla ilgili bir problem değil farklı tane boyutlarından oluşan malzemenin silo içinde farklı karekteristik göstermesi anlamına da gelir.Toz granül yapıdaki malzemenin silo içindeki segregasyonunu önlemenin ilk ve temel yollarından biri de bin aktivators-bin aktivatör uygulamalarıdır.

 • Etiketler: :bin activator, bin aktivatör, bin aktivator, bin,activator, bin discharger, vibrasyon koniği,rotoflow, silo boşaltma, silo boşaltma sistemleri , fluidized bed, silo havalandırma, hava ile silo boşaltma, silo boşaltma, silo boşaltma sistemleri , fluidized bed, silo havalandırma, hava ile silo boşaltma, vibrasyon konikleri, bin activators
DAHA FAZLASI